W tym wpisie poznasz kilka zasad, którymi warto kierować się podczas tworzenia strony na WordPress – nie tylko jeśli robisz ją dla klienta, ale także wtedy, gdy tworzysz stronę dla siebie. Mam nadzieję, że ten wpis Ci się przyda i będzie dla Ciebie taką checklistą działań. Daj znać w komentarzu co byś jeszcze do niej dodał/a : )
Checklista tworzenia stron na WordPress
- Jeśli przystępujesz do pracy nad stroną dla kogoś to pamiętaj o dobrym zbadaniu jego potrzeb, by uniknąć potem niedomówień.
- Pracując dla klienta pamiętaj o umowie, pracuj na własnym serwerze, a dopiero po zakończeniu prac (i najlepiej zapłacie) przenieść stronę na docelowy serwer klienta.
- Pracując dla klienta nie kupuj domeny, hostingu, zdjęć, wtyczek, motywów, etc. na siebie – wszystko powinno być zakupione “na klienta”.
- Używaj skomplikowanych haseł i nieoczywistych loginów – do panelu hostingu, FTP, bazy danych, samego WordPressa.
- Nie używaj autoinstalatorów. Podczas instalacji WordPress pamiętaj, aby zmienić prefiks bazy danych. Jeśli nie chcesz, aby strona została zaindeksowana w trakcie prac, albo na testowej domenie zaznacz checkbox z prośbą o jej nieindeksowanie.
- Po zainstalowaniu WP przejdź do sekcji USTAWIENIA – OGÓLNE zmień SLOGAN, a w sekcji BEZPOŚREDNIE ODNOŚNIKI np. na nazwa wpisu lub stwórz własny format – na pewno nie zaznaczaj opcji PROSTY.
- Nie instaluj zbędnych wtyczek, kilku wtyczek do tego samego, przeładowanych opcjami wtyczek, z których i tak korzystać nie będziesz.
- Korzystaj tylko ze sprawdzonych źródeł wtyczek i motywów.
- Wtyczki / motywy najlepiej testuj poza docelową stroną, bo nawet jak zostaną usunięte to zostawiają po sobie ślady chociażby w bazie danych.
- Jeśli zdarzy Ci się zainstalować kilka motywów lub jednak zrezygnujesz z jakichś wtyczek to koniecznie je usuń. Możesz zostawić poza wybranym dla www motywem jeden z domyślnych motywów WP.
- Do wybranego dla www motywu stwórz motyw potomny.
- Jeśli wgrywasz demo motywu sprawdź wtyczki czy wszystkie, które się z nim zainstalowały na pewno są Ci potrzebne. Usuń wszystkie, które zbędne.
- Przy instalacji demo zaciągane są też podstrony, wpisy, produkty oraz np. portfolio czy jeszcze inne typy wpisów – pamiętaj by przed puszczeniem w świat strony wszystkie rzeczy z demo pousuwać by nie zostały zaindeksowane.
- Unikaj przeładowania strony zbędnymi bajerami – slidery, animacje, milion wyskakujących okienek, messengery, chaty i inne gadżety. Zadbaj o prędkość strony.
- Pamiętaj o wgrywaniu zdjęć o odpowiedniej wielkości i wadze, zadbaj o ich format webp, a także ich nazewnictwo, tytuł i tekst alternatywny. O optymalizacji zdjęć znajdziesz więcej informacji w następujących wpisach: https://sylwiastein.pl/seo-i-reklama/optymalizacja-zdjec-pod-katem-seo/ oraz https://sylwiastein.pl/grafika/optymalizacja-zdjec-waga-i-wielkosc/
- Pamiętaj o polityce prywatności, informacji o ciasteczkach i regulaminie jeśli masz sklep oraz ewentualnie innych prawnych dokumentach, których wymaga Twój projekt np. regulamin programu partnerskiego, jeśli takowy jest u Ciebie. Pamiętaj także, by przy formularzach kontaktu, newslettera, etc dodać checkbox ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych.
- Jeśli masz włączone komentarze dodaj wtyczkę antyspamową – z darmowych jest Antispam Bee.
- Dodaj do strony reCaptchę by uniknąć spamu prz formularzach np. kontaktowym.
- Linki do stron zewnętrznych np. social media ustaw jako otwierane w nowym oknie i nofollow
- Na każdej podstronie (także na stronie głównej) ma być jeden nagłówek h1 (to ten główny), kolejne potem h2, h3, etc wg potrzeb. Nagłówki to nagłówki – nie oznaczać całych akapitów jako nagłówek
- Oddając stronę klientowi pamiętaj by zrobić to zawsze z zaktualizowanymi wtyczkami, motywami, etc
- Pamiętaj by klientowi przekazać dostęp jako administrator, a nie ograniczony.
- Po przeniesieniu strony na serwer klienta lub jeśli tworzysz dla siebie to po zakończeniu prac – włącz jej indeksację – USTAWIENIA – CZYTANIE i tam odhaczyć ten checkbox z prośbą o nieindeksowanie.
- Wprowadź podstawowe zabezpieczenia na poziomie serwera – nie instaluj wtyczek do zabezpieczenia WordPress, ani nie zmieniaj adresu panelu logowania. Więcej o zabezpieczaniu WordPress w tym artykule https://sylwiastein.pl/wordpress/jak-zabezpieczyc-strone-na-wordpress/
- Pamiętaj o wdrożeniu SSL
- Dodaj i skonfiguruj wtyczkę SMTP np. Easy WP SMTP i sprawdzenie czy dochodzą maile z formularza kontaktu czy sklepu
- Zrób tłumaczenia motywu i wtyczek na język w jakim jest strona www.
- Po zakończeniu prac nad stroną www koniecznie wszystko przetestuj – formularze kontaktowe, proces zakupowy, czy można się zalogować, czy klienci mają dostępy np. do kursów, które zakupili, jeśli masz wersje językowe to czy odpowiednio się przełączają, zapis do newslettera, etc.
- Pamiętaj o dodaniu do strony Google Analytics, Google Search Console oraz ewentualnie piksela Facebooka – w końcu przyjdzie taki moment, że będziesz chcieć sprawdzić statystyki czy zacząć reklamę na FB.
- Jeśli tworzysz stronę dla klienta na pewno będzie mu miło jak przygotujesz dla niego krótką instrukcję obsługi strony.
Zasady są po to, żeby je łamać – no właśnie nie do końca. Ten wpis dokładnie opisuje co wolno, a czego nie wolno. Idealnie nadaje się dla tych co zaczynają przygodę z WordPress