Przyjazne adresy url w WordPress

W tym wpisie na tapetę bierzemy przyjazne adresy url. Ustawienie przyjaznych odnośników jest jedną z pierwszych czynności jakie warto wykonać tuż po zainstalowaniu WordPressa i dziwię się sama sobie, że dopiero teraz o tym piszę, ale mówią, że “lepiej późno niż wcale”. 

Temat może i banalny, może i dla niektórych oczywisty, ale nie ma dnia bym nie natknęła się na pytanie typu “jak ustawić w WordPress przyjazne adresy url” lub też pytanie w stylu “co to są przyjazne odnośniki”. Spieszę więc z odpowiedzią na te (i im podobne) pytania. 

Co to takiego przyjazne adresy url?

Krótko mówią, przyjazne adresy url to takie odnośniki, które nie są ciągiem bezsensownych liter, liczb i znaków. To takie adresy, które mówią i użytkownikowi i robotom, o czym konkretnie jest dana podstrona. To takie adresy, które łatwo zapamiętać i przekazać dalej.

Jak wygląda przyjazny adres url?

To teraz coś dla wzrokowców : ) Spójrz na adres:

http://www.twoja-strona.pl/index.php?page_id=634

Czy wygląda on przyjaźnie? Miło dla oka? Czy łatwo go zapamiętać? No nie bardzo ; )

A teraz zerknij na odnośnik w takiej oto formie

http://www.twoja-strona.pl/kursy

Od razu lepiej prawda? Widać konkretnie o czym będzie dana podstrona i łatwo zapamiętać taki adres : )

Po co przyjazne adresy url?

No dobra, ładniej to wygląda, łatwiej może i adres zapamiętać, ale czy coś poza tym? No jasne! Przyjazne odnośniki mają bardzo duże znaczenie w kontekście SEO. Po pierwsze łatwiej robotom poruszać się po stronie z takimi odnośnikami, gdyż tworzy się logiczna struktura, dzięki której łatwiej jest im dotrzeć do różnych zakamarków Twojej www. Po drugie – adres url to miejsce, w którym możesz zamieścić słowo kluczowe dotyczące danej podstrony, co nie tylko jasno daje robotom do zrozumienia o czym jest dana podstrona, ale wzbudza także ich zaufanie i wspiera pozycjonowanie.

Jak powinien wyglądać dobrze zbudowany adres url?

  • Używaj słów kluczowych
  • Url powinien jasno określać o czym jest dana podstrona
  • Adres powinien być prosty w zapamiętaniu, krótki i logiczny
  • Jako separatora wyrazów w adresie url używaj myślnika
  • Nie używaj polskich znaków, znaków specjalnych, emotikon i innych cudów
  • Stosuj tylko małe litery

Jak ustawić przyjazne adresy url w WordPress?

Jest to naprawdę prosta sprawa i tym razem nie trzeba grzebać w kodzie : D Wystarczy, że zalogujesz się do swojego WordPressa, potem wejdziesz w Ustawienia – Bezpośrednie odnośniki i wybierzesz dowolną z opcji poza pierwszą opisaną jako prosty (w WP prosty = nieprzyjazny).

Brakuje Ci jakieś opcji? Możesz skorzystać z tej opisanej jako “Własny format”! Przykładowo jeśli marzy Ci się blog, gdzie w adresie wpisu będzie widoczna również kategoria to możesz jako własny format wpisać coś takiego: /%category%/%postname%/

Prawda, że proste? Kilka kliknięć myszką i jesteś duży krok w przód, jeśli chodzi o przygotowanie strony pod SEO oraz komfortu poruszania się po niej Twoich czytelników. To tyle mojego gderania  – leć sprawdzić adresy url na swojej www i działaj. W razie pytań śmiało pisz komentarz lub wpadaj na grupę Zostań specką!

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Łukasz
Łukasz
3 lat temu

Bardzo prosta sprawa:) a taki adres od razu nam mówi czego możemy sie spodziewać na podstronie.