Jak odzyskać hasło do WordPress

Zdarzyło Wam się zapomnieć / zagubić hasło do WordPressa? Pewnie nie raz – mi też się zdarza – mimo, że mam “hasłonotatnik”. Ręcznie jednak piszę średnio czytelnie, więc bywa, że wracając po czasie po jakieś hasło nie mogę go rozszyfrować : ) Co zrobić w sytuacji, gdy mimo szczerych chęci przypomnienia sobie hasła to się nie udaje?

Nie panikować. Jak to mówią w ulubionej kreskówce mojego synka – “Nie ma takiej zagadki, której nie rozwiążemy!”

Przywracanie hasła za pomocą opcji lost password

Jak przejdziecie do strony logowania poniżej okienka zauważycie takie hasło jak: Nie pamiętasz hasła? Kliknijcie w ten link, a następnie podajcie adres mailowy lub login swojego użytkownika. Powinien Wam na maila przyjść link do zresetowania hasła.

Pisze powinien, bo może nie dojść. Najczęściej nie dochodzi wtedy, gdy na serwerze wyłączona jest funkcja mail(). Nie należy wtedy tracić głowy, bo są jeszcze inne sposoby odzyskania hasła, ale o nich za moment, bo jest jeszcze jedna sytuacja w związku z linkiem resetującym. Jaka?

A taka, że link dojdzie. Klikacie, ale dostajecie komunikat o błędzie, że link nie działa. Tutaj najczęściej problemem jest “dzióbek”, czyli o takie coś > który wskakuje w podlinkowanie. Wystarczy ręcznie skopiować link, który jest pomiędzy < > i powinno działać.

Przywracanie hasła z pomocą drugiego administratora

Macie problem z Waszym hasłem, ale jest ktoś jeszcze kto ma uprawnienia administratora w Waszym WP? To świetnie się składa, bo tam osoba wchodząc w zakładkę Użytkownicy w panelu WordPress może Wam zresetować hasło 🙂

Przywracanie hasła w phpmyadmin

To zadanie dla odważnych 😀

1 – trzeba znaleźć logowanie do panelu phpmyadmin – na pewno będzie odniesienie do niego w panelu Waszego hostingu. Dla lh przykład na screen.

2 – szukacie Waszej bazy danych – jak macie jedną do nie ma problemu.

3 – szukacie tabeli “wp_users” (zamiast wp_ może być inny prefix, w zależności co ustawiliście podczas instalacji WP)

4 – edytujemy wybranego użytkownika. Klikamy Edytuj, szukamy wiersza oznaczonego “user_pass”, z listy rozwijalnej wybieramy MD5, a wartości podajemy nowe hasło i klikamy Zapisz.

UWAGA!
Hasło nie powinno być wpisane w wersji jawnej tylko w formie “zaszyfrowanej”. W Google można znaleźć liczne generatory -> przykładowo https://www.md5hashgenerator.com/

Przywracanie hasła za pomocą FTP

O FTP pisałam ostatnio – jak znaleźć dane do FTP i jak się zalogować przez klienta FTP na serwer znajdziecie w tym artykule -> https://sylwiastein.pl/domeny-i-hostingi/ftp-co-to-takiego-i-jak-je-stworzyc/

OPCJA 1

Reset hasła z wykorzystaniem pliku wp-login.php. Plik znajdziecie w folderze głównym Waszej strony. UWAGA! Trzeba tutaj znać ID Waszego użytkownika – znaleźć je można w phpmyadmin. Jeśli jesteście jedynym użytkownikiem, który był założony podczas instalacji WP to możecie zaryzykować podanie 1 jako ID ; )

“Regułka”, którą trzeba wpisać to:

wp_set_password(’wasze_nowe_nasło’,ID_użytkownika);

Po wykonaniu zmian należy usunąć dodaną linijkę.

OPCJA 2

To moja ulubiona : D Zwana przeze mnie “skrypt ratunkowy”. W folderze głównym naszej strony, czyli tam gdzie jest plik wp-login.php i wp-config.php tworzymy nowy plik np. o nazwie emergency.php

W niego wrzucamy skrypt, który znajduje się tutaj w tym szarym polu. Zapisujemy. W pasku adresu wpisujemy http://adres_strony/emergency.php. Tam mamy dwa pola – w pierwszym podajemy swój login (warunek to trzeba go pamiętać, jak się nie pamiętam można znaleźć w phpmyadmin), a w drugim nowe hasło. Zapisujemy (Update). Voila – gotowe! Można się logować nowym hasłem.

No prawie – trzeba koniecznie usunąć ten plik by ktoś niepowołany go nie wykorzystał do włamania się na stronę.

Myślę, że przedstawione sposoby są wystarczające by znów cieszyć się dostępem do swojego WordPressa Z innych: to można jeszcze wykonać zapytanie SQL w phpmyadmin lub zmienić hasło poprzez WP CLI. Możliwe, że coś jeszcze się znajdzie – jak znacie inny szybki sposób to dajcie znać 🙂 Jeśli zaś macie pytania / problemy / zagwostki to zapraszam na grupę Biznes Bliższy Kobiecie 🙂

Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Brevio Hr
Brevio Hr
6 lat temu

bardzo przydatne informacje. Wszystko ładnie opisane i zebrane w wyczerpującą całość. Dziękuję!

Janusz Kamiński
Janusz Kamiński
6 lat temu

Przydatne porady, zwłaszcza gdy strona została zaatakowana…

Monika
Monika
6 lat temu

zawsze podziwiam umiejętności grzebania w kodzie 🙂

Jacek
Jacek
4 lat temu

Przerzuciłem sporo artykułów z „poradami” jak odzyskać hasło do wordpressa i tylko Wasz mi pomógł. Szacunek, zarówno za fachową podpowiedź jak i przekazaną w przystępny sposób tak, że nawet taki laik ja ja sobie poradził. Chodziło właśnie o to że link miał te „dziubki”, i nie działał. Usunąłem i wkleiłem bez nich i działa, mogłem wygenerować poprzez email nowe hasło. Jeszcze raz dziękuję. Jacek.

Ania
Ania
5 miesięcy temu

Ja również dziękuję za pomocny artykuł 🙂 po raz kolejny uratował mnie z opresji 😀
hasło odzyskane za pomocą skryptu ratunkowego 🙂