FTP – co to takiego i jak je stworzyć

FTP to protokół transmisji plików typu klient-serwer… A niech szlag trafi definicje ; ) Większość z Was ich nie lubi / nie rozumie / nie chce czytać, etc. Niemniej jednak często pytacie jak dostać się do plików Waszej strony. No i właśnie tutaj pojawia się często złowieszczo brzmiące słowo “FTP”.

Potocznie (niefachowo) mówiąc FTP to to coś co pozwala Wam dostać się na Wasz serwer / hosting by móc pogrzebać sobie w plikach strony. Nie wnikając w techniczne aspekty potrzebujecie tzw. klienta FTP, przez którego będziecie się logować na Wasz serwer. Jest ich troszkę do wyboru – ja osobiście lubię się z WinSCP od lat, więc jego polecam. Z innych bardziej znanych i polecanych tu i ówdzie w sieci nadmienię Filezillę oraz TotalCommander.

I co dalej? Dalej to trzeba pobrać naszego klienta FTP. WinSCP pobierzecie (rzecz jasna za darmo) ze strony https://winscp.net/eng/download.php. Instalacja jest niezwykle prosta – klikacie pobrany plik i postępujcie zgodnie z konfiguratorem (dosłownie jakieś 4 kliknięcia myszką i gotowe) : )

Okej, mam WinSCP co dalej? Dalej trzeba “zapodać” mu dane do logowania się do Twojego serwera. Skąd wziąć dane? Z panelu hostingowego. Niezależnie od tego, gdzie macie hosting potrzebne będą Wam takie dane jak: host, login, hasło, protokół i port (dwa ostatnie to najczęściej FTP / 21).

Każdy hosting powinien mieć swoją bazę wiedzy / dokumentację / bloga, gdzie z pewnością ma opisane jak u nich stworzyć konto FTP . Poniżej prezentuję jak stworzyć konta FTP na kilku hostingach, które najczęściej mam okazję “oglądać”.

Tworzenie konta FTP LH.pl

Logujemy się do panelu lh.pl i wchodzimy w boksach TWOJE SERWERY.

Tam wybieramy KONTA FTP.

W sekcji DODAJ NOWE KONTO uzupełniamy nazwę konta oraz hasło (dwa razy podajemy to samo) oraz ewentualnie katalog, jeśli chcemy ograniczyć dostęp tylko do wybranego katalogu. Jeśli chcemy mieć dostęp do każdego zakamarka zostawiamy jak jest /public_html/. Po uzupełnieniu danych klikamy dodaj konto.

Kopiujemy sobie nazwę użytkownika oraz mając w pamięci wpisane hasło przechodzimy do WinSCP i podajemy te dane w odpowiednie pola.

Brakuje nam jeszcze hosta. W lh.pl musimy wrócić do głównej zakładki SERWERY (klikamy u góry) a następnie na liście szukamy HOST FTP. Kopiujemy nazwę i wrzucamy w WinSCP, a następnie klikamy LOGOWANIE.

Voila jesteśmy zalogowani 🙂 Dalej to już kwestia tego co chcecie zdziałać 🙂

Tworzenie konta FTP atthost.pl

Kolejny hosting, który bierzemy na tapetę to atthost.pl. Logujemy się znów do panelu, a następnie po lewej wybieramy KONTA FTP

Kolejny krok to wciśnięcie przycisku DODAJ KONTO FTP

Uzupełniamy dane – login i hasło. Hasło możemy automatycznie sobie wygenerować na przycisku GENERUJ. W katalog możemy zostawić jak jest – wtedy dostęp będzie do całego serwera.

Dane sobie kopiujemy do WinSCP i wracamy do panelu atthost w poszukiwaniu hosta. Znajdziecie go na liście kont FTP w opisie pod nagłówkiem KONTA FTP lub po kliknięciu SZCZEGÓŁY obok waszego konta. Kopiujecie nazwę hosta, wrzucacie w pole host w WinSCP i logujecie się 🙂

Tworzenie konta FTP kei.pl

Przejdźmy teraz do kei.pl. Znów logujemy się do panelu – dokładnie tutaj do WebAs. Po lewej wybieramy FTP.

Następnie klikamy zakładkę KONTA FTP

A tam przycisk NOWE KONTO

Uzupełniamy dane – login, hasło (mamy sugerowane, ale można wpisać własne), w podkatalog konta jak chcemy mieć dostęp do głównego to zostawiamy jak jest. Ważne jednak by na dole z listy wybrać sobie Odczyt + Zapis. Na koniec zapisujemy formularz.

Dane wpisujemy do WinSCP i szukamy hosta. W tym celu musimy wrócić do głównego widoku w zakładce FTP. I kopiujemy dedykowany adres IP – jego podajemy w polu host w WinSCP. No i można się zalogować.

Tworzenie konta FTP home.pl

W zestawieniu nie może oczywiście zabraknąć home mimo, iż go nie polecam to wiele osób, którym tworzę strony właśnie tam kupuje hosting 🙂 A więc standardowo wchodzimy w panelu hostingu. A następne po lewej wybieramy USŁUGI, rozwijamy naszą usługę hostingu i wybieramy KONFIGURACJA USŁUGI

Następnie po prawej szukamy przycisku DODAJ KONTO FTP

Uzupełniamy dane – hasło można wygenerować sobie wciskając niebieski przycisk. Ważne by zaznaczyć dostęp to FTP – czy ma być do całości, czy to jakiegoś folderu. Zapisujemy i podane dane przeklepujemy do WinSCP.

Wracamy do panelu home poszukać hosta. Znajdziemy go w tabelce nad przyciskiem DODAJ KONTO FTP. Wrzucamy do klienta FTP i logujemy się.

Tworzenie konta FTP az.pl

Az.pl – kolejny hosting, w którym podpowiadam jak utworzyć konto FTP. Logujemy się do panelu hostingu. Wybieramy USŁUGI WWW, a następnie ZARZĄDZAJ

Następnie po prawej możemy od razu sobie skopiować HOST i wrzucić go do WinSCP w pole hosta.

Następnie nieco niżej rozwijamy pole AKCJE FTP i tam wybieramy DODAJ KONTO FTP

Podajemy dane – login i hasło (hasło można wygenerować na zaznaczonej na screen strzałce). Zapisujemy. Dane podajemy w odpowiednich polach w naszym kliencie FTP.

Tworzenie konta FTP superhost.pl

Logujemy się do WisePanel i szukamy ikonki opisanej jako FTP. Klikamy ją.

Wybieramy zakładkę DODAJ KONTO

Uzupełniamy dane. Loginem będzie to co podamy w polu login wraz z tym co jest po @ czyli wybraną z listy domeną. Ważne jest tutaj by określić rozmiar konta. Klikamy dodaj i w WinSCP podajemy ustalone dane.

Jeśli chodzi o hosta to jest on dla wszystkich takich sam i wygląda następująco: ftp.superhost.pl. Wrzucamy więc go w pole hosta w kliencie FTP i logujemy się.

Tworzenie konta FTP zenbox

Na początek trzeba wejść w panel zenbox. Po prawej w boksie TWOJE KONTO znajdziecie adres serwera FTP czyli to, co należy wpisać w pole host. Skopiujcie to sobie od razu, a następnie kliknijcie ZARZĄDZANIE SERWEREM

Jeszcze raz zarządzanie serwerem a następnie wybieracie swoją domenę.

Tam klikacie ZARZĄDZANIE KONTAMI FTP

Zobaczycie czerwony przycisk UTWÓRZ KONTO FTP. Klikacie.

Podajemy login – będzie nim to co podamy plus @ i to co jest po niej. Ważne by wybrać czy dostęp ma być do całego konta serwerowego – jeśli tak – to zaznaczamy kropeczkę przy FTP. Klikamy UTWÓRZ. Dane podajemy w WinSCP

Mogłabym tak jeszcze podać instrukcje do kilku innych hostingów : P Te jednak przewijają się u mnie najczęściej – inne znacznie rzadziej więc pozwolę je sobie ominąć. Gdybyście miały / mieli problem z jakimś konkretnym to śmiało uderzajcie na grupę Biznes Bliższy Kobiecie – poinstruuję jak na danym hostingu utworzyć konto FTP. A skoro jesteśmy przy hostingach to zapraszam do zestawienia polecanych przeze mnie hostingodawców 🙂

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Janusz Kamiński
Janusz Kamiński
6 lat temu

Od starych czasów używam Total Commander. Słyszałem, że są dziury w nim, ale jakoś się przyzwyczaiłem. 🙂