Przeglądając biznesowe grupy facebookowe często trafiam na pytania dotyczące wyboru hostingu. Postanowiłam więc przygotować dla Was małe zestawienie, w którym znajdziecie testowane przeze mnie hostingi – LH.pl, kei.pl, dhosting.pl, atthost.pl, które polecam i kilka słów na temat tych, które przetestowałam i odradzam. Na końcu artykułu znajdziecie również bonusy, więc zachęcam do przejrzenia całości.
Wybór domeny (o tym w osobnym artykule – “Gdzie kupić domenę”) i hostingu to jedno z pierwszych wyzwań z jakimi przychodzi się zmierzyć podczas zakładania strony internetowej. Wyzwanie bardzo ważne, gdyż hosting ma ogromny wpływ na działanie witryny – w zasadzie źle wybrany może doprowadzić do tego, że więcej będzie ona świecić białą stroną lub odstraszać odwiedzających żółwim tempem ładowania. Jaki więc hosting warto wybrać?
Parametry
Nie będę przynudzać parametrami technicznymi, gdyż specyfikację techniczną można znaleźć na stronach poszczególnych hostingów. Chcę tylko ogólnie zwrócić uwagę na to, że wybierając hosting warto spojrzeć na pojemność konta hostingowego. Często idąc po kosztach decydujecie się na najniższy pakiet, po czym wrzucacie ogrom zdjęć i nagle nie ma miejsca. Oczywiście można zawsze przejść na wyższy pakiet, jednak warto przemyśleć to już na początku i zaoszczędzić sobie nerwów. Jeśli chodzi o pojemność kont hostingowych w najtańszych pakietach to najsłabiej wypada LH.pl – zaledwie 5GB, a najlepiej kei.pl – 60GB.
Z kwestii technicznych istotną kwestią jest również limit transferu. Już coraz rzadziej, ale jednak wciąż, można znaleźć oferty, gdzie jest ograniczony miesięczny transfer. Takich ofert zdecydowanie nie powinniście brać pod uwagę.
Certyfikat SSL
Wrzucam jako osobny podpunkt, bo ostatnio jest to temat na topie. Warto zwrócić uwagę czy wybierany hosting ma w standardzie certyfikat SSL czy trzeba za niego dodatkowo płacić. Wybierając kei.pl, atthost.pl lub dhosting masz dostęp do darmowego certyfikatu SSL Let’s Encrypt. W przypadku LH.pl jest możliwość otrzymania darmowego certyfikatu na pierwszy rok.
Edit 17.07.2018: LH w końcu wprowadza możliwość włączenia darmowego certyfikatu Let’s Encrypt!
Awaryjność
Awarie mogą zdarzyć się wszędzie – tak to już niestety jest z technologią. Ważne jest jednak by wszelkie problemy techniczne zostały szybko i skutecznie rozwiązane oraz by nie powtarzały się zbyt często. Jeśli chodzi o dhosting i kei to korzystam z nich już ładnych parę lat i nigdy nie miałam żadnych problemów technicznych ani nie było niespodziewanych awarii, a wszelkie prace konserwacyjne zawsze są zapowiadane z wyprzedzeniem. Co do lh i atthost to korzystam z nich krócej niż z pozostałych, ale także nie zdarzyło mi się, aby była jakaś większa awaria. Z lh w zasadzie miałam jeden problem – nie szło dodać przez panel włoskiej domeny (.it) – jednak szybko problem rozwiązał miły Pan na czacie, dodając ją ręcznie u siebie 🙂
Intuicyjność panelu
Nie dla każdego kwestie techniczne to przyjemność, więc prosty, intuicyjny panel hostingowy to podstawa. W zasadzie wszystkie moje typy poza lh.pl mogę ocenić na bdb. W lh.pl mnie osobiście irytuje staromodna oprawa graficzna oraz (w zasadzie przede wszystkim) dodawanie skrzynek pocztowych, żeby mieć tak typowo we własnej domenie trzeba pamiętać o zaznaczeniu multipoczty podczas dodawania domeny do dns.
Obsługa klienta
Nie raz, nie dwa pewnie zdarzy Wam się mieć pytania do obsługi hostingu i to niekoniecznie związane musi być z jakimiś problemami technicznymi. Jeśli chodzi o uprzejmość obsługi to nie mam zastrzeżeń do żadnego z 4 wymienionych przeze mnie hostingów. Co do szybkości odpowiedzi to drobny minus wędruje do kei.pl za brak możliwości porozmawiania z konsultantem na czacie – można dzwonić na infolinię lub kontaktować się mailowo – na maile odpowiadają dosyć sprawnie. Pozostałe firmy hostingowe udostępniają na swoich stronach czat, więc można uzyskać odpowiedź na nurtujące pytania w przeciągu kilku minut.
Cena
Dla wielu osób cena to kwestia kluczowa i to ona decyduje o wyborze hostingu. Cena jest oczywiście bardzo ważna, aczkolwiek w wielu przypadkach nie powinna być tym decydującym czynnikiem np. jeśli ktoś jest fotografem to odradzam najtańszy pakiet w lh.pl, bo zwyczajnie szybko zabraknie miejsca na serwerze na zdjęcia.
Wracając jednak do ceny to poniżej małe zestawienie najtańszych pakietów w poszczególnych firmach hostingowych (ceny netto):
LH.pl – 5GB
pierwszy rok: 50zł
przedłużenie: 100zł
atthost.pl – 20GB
pierwszy rok: 79zł
przedłużenie: 79zł
kei.pl – 60GB
pierwszy rok: 120zł
przedłużenie: 300zł
dhosting.pl – 50GB
pierwszy rok: 200zł
przedłużenie: 200zł
Który hosting najlepszy?
Każdy z tych czterech wymienionych ma coś w sobie. Jeśli zależy Ci na najniższej cenie i nie potrzebujesz jakoś szczególnie dużo miejsca na zdjęcia / pliki to spokojnie możesz wybrać lh.pl. Wspomnę jeszcze tylko, że ostatnio LH.pl zostało zwycięzcą testów wydajności hostingu pod WordPressa według redakcji CHIP.pl – z testami można się zapoznać tutaj. Jeżeli więc Twoja strona ma być stawiana na WP to będzie to LH będzie świetnym wyborem.
W perspektywie czasu jednak opłaca się zapłacić pierwszy rok nieco więcej i mieć w kolejnych latach stałą cenę w atthost.pl – przy okazacji mając 20GB na pliki, a nie tylko 5GB.
Kei.pl to oferta dla tych, którym zależy na dużej pojemności, przykładowo jeśli chcecie mieć kilka stron to wtedy warto w nich zainwestować.
Dhosting to natomiast oferta dla wymagających – tutaj macie 50GB oraz pozostałe parametry praktycznie 2 razy większe niż w innych hostingach. Dodatkowo jeśli nagle na serwisie zrobi się mega ruch i zauważycie, że brakuje “mocy” to możecie zwiększyć zasoby na ten czas doładowując konto dodatkową sumą.
Bonusy
Obiecałam na koniec bonusy, a więc mam dla Was:
20% rabatu na usługi LH.pl – wystarczy, że skorzystasz z tego linku i podczas zamówienia wpiszecie kod LH-20-35534
Na atthost.pl mam dla Was specjalny rabat 10% – wystarczy skorzystać z tego linku i podczas zamówienia wpisać w polu kod rabatowy sylwiastein.pl
Na kei.pl niestety nie mam dla was kuponów rabatowych, ale mogę Wam pomóc wszystko skonfigurować 🙂
Potrzebujesz pomocy, wsparcia w biznesie, dodatkowej szczypty wiedzy? Dołącz do facebookowej biznesowo-technicznej grupy na FB – Biznes bliższy kobiecie – WordPress, design, SEO, reklama 🙂
Sylwia, dzięki za ten artykuł. W styczniu kończy mi się mój hosting na. Hekko. Właśnie rozważam co zrobić. Teraz mam pojemność 30gb i kilka domen u nich, także nie wiem czy warto w ogóle się przenosić. Choć w ostatnim roku ceny poszły do góry…
Ja z hekko miałam (nie) przyjemność korzystać krótki okres czasu – bardzo wolno działało, no i ten limit transferu miesięcznego – zerknęłam na cennik i widzę, że nadal to niestety praktykują. Co do tego czy warto się przenieść to kwestia porównania czy się opłaci pod względem kosztów, parametrów, komfortu pracy – hekko ma np. bardzo toporny panel administracyjny.
Cześć Sylwia, jest nam najmilej, że wspomniałaś o nas we wpisie. Czujemy się zaszczyceni! 😉
Jesteśmy hostingiem dla każdego, kto potrzebuje rozwiązania, które zawsze dostosuje się do jego wymagań. To się nam, myślę, fajnie udało. Dajemy bazowe parametry (faktycznie większe niż inni ;)), za które płaci się stałą opłatę roczną, a później tylko za to, co wykorzystasz. Takie automatyczne skalowanie.
Takie rozwiązanie daje spokój niezależnie od ruchu na stronie, a przy tym nie rujnuje portfela. Przenosimy bezpłatnie z innego hostingu, pomagamy, podpowiadamy i rzucamy obłoczki pod stopy Klientów, żeby zawsze czuli się u nas lekko i przyjemnie. 😉
W razie pytań Dział Zapobiegania Sytuacjom Smutnym z radością na nie odpowie, ja również, jeżeli powstaną jakieś znaki zapytania.
Dzięki! dhosting poleca się nie tylko na Święta! 😉
Miło, że zajrzałeś na mojego bloga 🙂 Ja jestem bardzo zadowolona zarówno z VPS-a, którego mam u Was jak również z elastycznego hostingu, więc dopóki Wasze usługi się nie popsują to na pewno będę polecać 🙂
Przydatne informacje, przekażę mężowi, może wykorzysta. 🙂
Zapraszam 🙂
Sylwia, na wstępie dziękuję za kopalnię wiedzy jaką udostępniasz. Mam też pytanie. Co sądzisz o hostingu iq.pl? Mam serwer w wersji pro, ale chyba chciałabym zmienić za kilka miesięcy.
Nie korzystałam z ich hostingu nigdy, nawet u kogoś, więc trudno mi ocenić ich jakość. Na pewno bym nie wybrała tych pakietów dwóch najtańszych, bo mają ograniczony transfer. Jeśli nie jesteś zadowolona z działania to nie ma co na siłę się ich trzymać – lepiej się przenieść. Wielu hostingodawców przenosi stronę za darmo 🙂
Właśnie też szukam sprawnego serwera, obecnie mam w nazwa.pl ale niestety co dwa najdalej trzy dni się wiesza, po moim telefonie niby nic nie robią a jednak resetują procesy i na chwile jest spokój, mam tam dwie strony murzasichle.info i ezakopane.pl gdzie najlepiej to przenieść, co będzie najlepsze nie wiem, ale wiem że 900 zł które zapłaciłem w nazwa.pl za rok, to pieniądze wyrzucone w błoto.
Nazwa ma kosmiczne ceny i faktycznie jakością działania i obsługi nie powala, zerknij sobie na ofertę atthost i lh – dobre ceny, świetny support i naprawdę dobrze działają. Jeśli chcesz możliwość manipulowania sobie parametrami to zerknij na dhosting
zależy mi na dobrym i sprawnym hoście, czytałem gdzieś że dhosting ma odseparowane domeny w ramach jednego serwera, nie wiem też na ile ta wersja podstawowa wystarcza, czy od razu pchać coś o lepszych parametrach, i czy też zaraz nie urośnie to w setki złotych…
Separację serwisów można zrobić również w lh i atthost. Jeśli chodzi o dhosting to jeżeli nie ma się szaleńczo dużego ruchu i obciążenia to spokojnie ta podstawa wystarczy. Przy dużym obciążeniu serwisu warto pomyśleć o zakupie dodatkowych parametrów, którymi potem można sobie sterować
A jak jest z domeną i hostingiem w jednym miejscu? Konkretnie w atthost. Bo przy zamówieniu hostingu na rok domena jest darmowa, ale co po tym roku? Przedłużam hosting i domenę mam nadal gratis czy po roku muszę już płacić?
Po roku domena również jest płatna, cennik przedłużenia domen w atthost znajdziesz tutaj https://atthost.pl/domeny/ 🙂
Cześć! Ja polecam kylos.pl. Awaryjność mała (na dwa lata jak jestem u nich, może ze 2-3 razy nie działał serwer), support sprawny, ceny do zaakceptowania, panel administratora na cPanelu. Jest darmowy SSL Let’s Encrypt.
Zdecydowanie zgadzam się z opinią, że home.pl, az.pl i nazwa.pl to jedna wielka pomyłka.
Osobiście tęsknię do pierwszej ekipy nieistniejącego już Ionica. Nigdzie już nie miałem styczności z tak świetną pomocą techniczną i tak szybko odpowiadającą, nawet w środku nocy.
Hej! Moje doświadczenie w Polsce sprowadza się do linuxpl.com (których niestety ze względu na wiele doświadczeń nie polecę) oraz zenbox.pl i ten drugi, ZenBox, zdecydowanie polecam każdemu. Nie mają żadnych programów lojalnościowych, za to mają stałą super ofertę i są niesamowicie elastyczni i praktycznie bezproblemowi. W przypadku rozwiązań zagranicznych spotykałem się raczej z bardziej wymagającymi konfiguracjami VPS, sam zaś korzystam od wielu lat z SiteGround i mogę ich śmiało polecić (mimo kilku minusów). Jestem pewien, że za rok będę zmieniał hosting z SiteGround na coś lepszego, i być może będzie to VPS. Kogo Sylwia możesz polecić jeśli chodzi o łatwo zarządzany hosting VPS pod WP? Dzięki!
Cześć 🙂 Ja mam VPS w dhosting – nie wiem czy mają jeszcze teraz w ofercie. Zarządzanie przez ten ich autorski panel.
Dobre zestawienie! Właśnie szukam hostingu i często na forach czy blogach trafiam złe opinię o tych formach, których nie polecasz we wpisie.
Co do polecanego rpzez Ciebie dhosting. Tu https://jakwybrachosting.pl/recenzja-dhosting/ wyczytałem, ze mają integrację z Cloudflare, które przyspeisza strony. Czy zna ktoś jeszcze jakieś hsotingi, które mają taką integrację? Czy ktoś z tego korzystał?
Tak – dhosting łatwo spiąć z cloudflare. Co do przyspieszania dzięki cloudflare to różnie to bywa 🙂
najbardziej jest denerwujące to że każdy przy zakupie hostingu patrzy na ceny tylko za pierwszy rok. A w niektórych ofertach każde kolejne lata kosztują znacznie więcej jak w lh czy cyberfolks…. problem jest potem gdy już się przyzwyczaisz do firmy hostingowej to potem trudniej zrobić transfer do innej firmy hostingowej, bo i to kosztowne i zatrudnić trzeba do tego informatyka…. u nas w firmię korzystamy z webd.pl – jeśli chodzi o ceny za domeny i hosting to miodzio a awaryjności od kilku lat nie mieliśmy
Wiele firm na pierwszy rok stosuje promocyjne ceny, ale większość z nich ma jasno podane na stronie ile kosztuje przedłużenie i na to warto zawsze patrzeć przy wyborze hostingu to wtedy nie ma zdziwienia, że za rok jest drożej 🙂
Ciekawe spostrzeżenie 🙂 Akurat u nas ceny są stałe przy aktywacji i po roku. Raz w roku w blacweek robimy cały tydzień promocji -50% na aktywację i powiększenie pakietów i to jedyne odstępstwa od normy. Zatem dla tych którzy szukają ciekawego rozwiązania hostingowego bez promocji na start, zapraszam do nas na:
https://seohost.pl/
W większości firm jak się przenosisz to za darmo lub za drobną opłatą Cię przeniosą. Płacić informatykowi po co, skoro to ludzie pracujący w hostingu mają największe doświadczenie w tych kwestiach.
Mam LH i polecam