Darmowe motywy WordPress – gdzie szukać?

Jednym z najczęściej pojawiających się pytań na grupach jest pytanie o to jaki wybrać “szablon” pod bloga lub firmową stronę www. I zwykle dopisek – najlepiej by był darmowy. O darmowych motywach już co nieco pisałam – wspomnę jeszcze dzisiaj o dwóch miejscach, w których można znaleźć motywy premium za darmo i na jakiś czas odpuszczam temat motywów pod WP ; )

Zanim przejdę do miejsc z darmowymi motywami wspomnę o innej ważnej kwestii, a mianowicie kwestii nazewnictwa. Wiele osób jest nieświadomych tego, że mówiąc / pisząc (w kontekście WordPressa) szablon pod bloga / stronę www popełnia karygodny błąd. Jaki?

Szablon a motyw w WordPress

Wiele osób (także pseudo ekspertów WP, którzy na swoich blogach jako temat mają jak zmienić motyw/szablon WordPress i wcale nie mówią w dalszej części o tym co jest czym tylko uznają oba elementy za to samo) zamiennie stosuje sobie pojęcia szablon i motyw, co jest dużym błędem, bo w WordPressie oznaczają one coś kompletnie różnego. Jeśli jesteście na FB w grupie WordPress PL i nie chcecie się narazić jej członkom to radzę nie mylić tych pojęć 😉

Czym więc różnić się w WP motyw od szablonu?

Motyw (theme) tak uogólniając to jest zestaw plików, który odpowiada za całą otoczkę wizualną strony, czyli właśnie to o co pytacie na grupach kiedy chcecie mieć ładnie wyglądającą stronę www czy też bloga.

Szablon natomiast (template) to pojęcie o znacznie węższym znaczeniu. W obrębie motywu można zdefiniować wiele różnych szablonów, które będa odpowiadać przykładowo za wyświetlanie się i wygląd poszczególnych podstron. Dla każdej z podstron można wybrać template w okienku Atrybuty strony -> Szablon.

Skoro mamy wyjaśnione, że szablon i motyw w WordPress to nie to samo możemy przejść do dalszej części wpisu, czyli do informacji o tym, gdzie szukać darmowych motywów dla WordPress.

Darmowe motywy WP

Główną bazą darmowych motywów jest oczywiście ta, którą macie dostępną również z poziomu panelu WP – https://srd.wordpress.org/themes/browse/new/ – systematycznie pojawiają się tam nowe motywy – jedne są ładniejsze, bardziej funkcjonalne, poprawniej napisane, inne niczym nie zachęcają, więc trzeba poświęcić troszkę czasu by znaleźć faktycznie perełki w tymże zbiorze.

Kolejną stroną, na którą zerkam, gdy ktoś prosi mnie o polecenie / wybór darmowego motywu jest https://justfreethemes.com/page/1/ – są tam już wyselekcjonowane motywy, kilka naprawdę ciekawych. Pod blogi natomiast ciekawe opcje można znaleźć na https://premiumcoding.com/free-wordpress-themes/

Oczywiście takich zestawień i ogólnie stron z darmowymi motywami w sieci wyszukać można mnóstwo – te jednak mam sprawdzone, więc dzielę się z nimi z Wami. Jeśli macie inne ulubione, godne uwagi – to wrzućcie w komentarzach 🙂

Obiecałam na początku dwie strony z motywami premium, które są dostępne za darmo, a więc łapcie namiary 🙂

Pierwszą ze stron jest https://www.templatemonster.com/pl/szablony/?pr=119507-50125 – co jakiś czas pojawiają się tam nowe motywy, większość jest naprawdę ciekawa i można stworzyć na ich bazie stronę bez konieczności zerkania w kod, przy pomocy Power Buildera, który się w nich znajduje (przynajmniej w tych nowszych kilku, które pobrałam dla testów). Praca z Power Builderem jest całkiem przyjemna, instalacja motywów przebiega dosyć sprawnie, co do prędkości ładowania to nie ma tragedii – przy odpowiedniej optymalizacji można spokojnie osiągnąć świetne rezultaty.

Drugą ze strony, gdzie wywęszyć można ciekawe motywy premium za darmo jest https://themeforest.net/free/wordpress-themes. Tam co miesiąc pojawia się nowy zestaw darmowych motywów, które normalnie dostępne są w ich ofercie za $. Minusem tychże motywów jest jednak brak supportu i aktualizacji i nigdzie w panelu po pobraniu nie ma się dostępu do tych darmowych materiałów.

Podrzucę jeszcze jeden link https://creativemarket.com/free-goods – tam co tydzień za darmo jest to pobrania 6 elementów – czasem zdarzy się również wśród nich jakiś motyw pod WP. W większości jednak są to fonty lub grafiki dla social mediów. Fajne jest tutaj to, że na swoim koncie ma się cały czas dostęp do tych darmowych rzeczy – oczywiście jeśli się je wcześniej pobrało.

To tyle z mojej strony w tym wpisie – zapraszam na grupę Biznes Bliższy Kobiecie, jeśli chcecie mnie o coś podpytać lub macie jakieś problemy ze swoimi stronami / blogami 🙂

Powodzenia w poszukiwaniu idealnego motywu – nie szablonu(!) dla Waszych wordpressowych witryn 🙂

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Janusz Kamiński
Janusz Kamiński
5 lat temu

Dzięki za wspomnienie naszego marketplace. 😉