Jak zwiększyć limit pamięci (memory limit) dla WordPressa

Będzie to krótki, ale bardzo istotny artykuł. Dowiesz się z niego jak zwiększyć limit pamięci dla WordPress (memory limit), czyli coś dla osób, którym na drodze do własnej strony www stanął fatal error informujący o tym, że jakiemuś skryptowi zabrakło pamięci potrzebnej do jego wykonania. Jak rozpoznać, że chodzi właśnie o problem z brakiem pamięci?

Błędy informujące o memory limit

Generalnie można się spotkać z dwoma komunikatami tego typu błędu. Pierwszy z nich wygląda mniej więcej w taki sposób:

Fatal error: Out of memory (allocated 35678912) (tried to allocate 56987422 bytes) in /home/twoj-uzytkownik/public_html/wp-includes/plugin.php on line 1250

Drugi zaś prezentuję się w ten deseń:

Fatal error: Allowed memory size of 35678912 bytes exhausted (tried to allocate56987422 bytes) in /home/twoj-uzytkownik/public_html/wp-includes/plugin.php on line 1250

Na pewno ich nie przeoczysz, bo w momencie ich wystąpienia zobaczysz białą stronę i właśnie tego typu komunikat na ekranie.

Skąd się biorą limity pamięci?

Limity pamięci wynikają z ograniczeń serwera. W większości przypadków można samodzielnie zmienić te limity w panelu hostingu lub za pomocą metod, które podam poniżej. Jeżeli nie ma możliwości zmiany w panelu hostingu a poniższe sposoby nie dają efektu, konieczny będzie kontakt z supportem. Może się okazać, że dostaniecie odpowiedź, iż nie mają opcji zwiększenia tego limitu w Waszym pakiecie. Wtedy możecie zacząć od podniesienie wersji PHP (to powinien hosting umożliwiać), a jak to nie pomoże to będzie trzeba zmienić pakiet na wyższy, albo zmienić hosting na inny.

Jaki limit pamięci ustawić?

Zwykle wystarczy 128 MB, ale bywa, że potrzeba i więcej. Zdarza się, że konkretna wtyczka czy motyw poinformują Was o tym ile pamięci minimalnie im potrzebne do poprawnego działania czy wgrania np. demo.

Jak zwiększyć memory limit?

Pierwszy sposób to edycja pliku wp-config.php. Poniższą linijkę wklejamy przed tekstem o “Happy blogging…”

define('WP_MEMORY_LIMIT', '128M');

Drugi sposób do edycja pliku .htaccess. Tutaj wklejamy na końcu pliku coś takiego

php_value memory_limit 128M

I ostatni sposób, do którego potrzebny jest dostęp do edycji pliku php.ini. Jeśli takowy posiadacie możecie dodać w pliku tym taką oto linijkę

memory_limit = 128M

Widzieliście? Jedna linijka – a można dzięki niej zaoszczędzić sobie nerwów : ) Mam nadzieję, że wpis się przyda i zapamiętacie, co należy zrobić w sytuacji, jak otrzymacie tego typu komunikat błędu.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *