Często kierujecie do mnie pytania, która platforma jest lepsza – wordpress .com czy .org. Moja odpowiedź jest jednoznaczna – ja stawiam na .org, bo jest większa swoboda działania. Niemniej jednak w tym artykule przedstawię podstawowe różnice pomiędzy tymi platformami, dzięki czemu mam nadzieję, że łatwiej i trafniej będzie Ci wybrać na czym chcesz działać 🙂
Podstawową różnicą pomiędzy WordPress .org a .com jest to, że w .org ma się pełną władzę nad wszystkim – można instalować wtyczki, motywy, zarabiać na reklamach, itp., a na .com – można w zasadzie tylko pisać i korzystać w wersji darmowej z bardzo ograniczonej ilości motywów. Jeśli Waszym celem jest tylko pisanie dla siebie samych to .com spokojnie Wam wystarczy – jeśli blog ma być jednym z Waszych źródeł dochodu to myślę, że wybór jest oczywisty, czyli WP .org.
WordPress.org
Zalety WordPress.org
- Pozwala na utrzymanie pełnej kontroli nad witryną.
- Jest bezpłatny i bardzo łatwy w użyciu
- Właściciel stron jest także właścicielem swojej strony internetowej oraz wszystkich danych, które są tam publikowane. Nie ma możliwości by Twoja witryna została wyłączona, ponieważ ktoś stwierdzi, że jest ona niezgodna z warunkami korzystania z usługi.
- WordPress.org daje możliwość na dodawanie wielu darmowych, płatnych i niestandardowych wtyczek oraz motywów
- W każdym momencie właściciel może dostosować wygląd strony internetowej do swoich potrzeb – wprowadzając zmiany w darmowym motywie (o ile licencja pozwala), instalując wykupiony motyw premium np. z ThemeForest czy popularny i z dużym potencjałem motyw Divi lub też wgrywając własny motyw napisany od zera
- Na witrynie w WordPress.org można zarabiać na własnych reklamach i jednocześnie z nikim się nie dzielić dochodami.
- Można wykorzystywać zaawansowane narzędzia, np. Google Analytics do analizy oraz śledzenia ruchu na stronie.
- Można utworzyć sklep internetowy do sprzedaży cyfrowych lub fizycznych produktów.
- Na witrynie istnieje także możliwość utworzenia członkostwa i prowadzenia treści premium i kursów. W ten sposób można zbudować społeczność online wokół swojej witryny.
Wady WordPress.org
Prawdą jest, że WordPress.org posiada niewiele wad. Jest jednak kilka rzeczy, które mogą wywrzeć negatywne wrażenie:
- Potrzebny jest hosting oraz domena – w .com nie potrzeba ani jednego ani drugiego, można mieć stronę na darmowej subdomenie wordpress.com
- Aktualizacje musi wykonywać właściciel. Jest to łatwe do wykonania, ale trzeba o tym pamiętać
- Każdą kopię zapasową trzeba wykonać samemu. Jest jednak wiele możliwości i wtyczek do tworzenia kopii zapasowych WordPress. Niektóre z nich dają także możliwość tworzenia automatycznie kopii zapasowej.
Należy pamiętać o tym, że rzeczywisty koszt witryny WordPress.org zależy od tego co próbujesz zbudować (prosty blog, strona portofolio, sklep eCommerce, strona członkowska itd). Jest wiele darmowych elementów jak darmowe szablony i wtyczki. Są jednak też te elementy w wersji premium. WordPress.org daje możliwość na zbudowanie dobrej witryny internetowej w niskim budżecie, dlatego jest to świetna opcja także dla firm oraz blogerów, którzy dopiero wchodzą na rynek.
WordPress.com
WordPress.com to przede wszystkim usługa hostingowa, która została założona przez współzałożyciela WordPressa.
Korzyści WordPress.com
WordPress.com w wersji bezpłatnej jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które mają w planach prowadzenie hobbistycznego bloga lub piszącego bloga dla niewielkiej grupy ludzi.
- Jest on bezpłatny dla 3 GB pojemności strony. Po przekroczeniu tej wielkości trzeba przejść na płatny plan. Dopiero wtedy można uzyskać więcej miejsca i w zależności od wybranego planu płatnego również kilka innych opcji dodatkowych.
- WordPress.com sam wprowadza aktualizacje i dba o kopie zapasowe.
Wady WordPress.com
- Reklamy na darmowych witrynach są umieszczane automatycznie. Każdy użytkownik przebywający na Twojej stronie będzie mógł je zobaczyć, ale niestety administrator strony nie może na tych reklamach zarabiać.
- Nie ma możliwości sprzedawania reklam na darmowej stronie. Istnieje jednak program WordAds, wtedy można zarabiać na reklamach. Opcja ta jest jednak dostępna jedynie dla witryn, na których jest bardzo duży ruch.
- Każdy użytkownik darmowego plany ma wbudowane funkcje JetPack, które są od razu aktywowane. Nie ma możliwości instalowania dodatkowych wtyczek. Jedynie dla użytkowników biznesowych oraz vip są dostępne dodatkowe wtyczki, które mogą zainstalować w każdym momencie.
- Istnieje tylko kilka podstawowych motywów, z których użytkownicy mogą korzystać. Dla osób korzystających z darmowej wersji wiele rzeczy nie jest możliwa do zmiany. W przypadku użytkownikach premium dostępnych jest znacznie więcej motywów oraz istnieje możliwość korzystania z niestandardowych arkuszy CSS.
- Nie ma możliwości by dodać Google Analytics, ani też żadnej innej aplikacji, która mogłaby służyć do śledzenia statystyk witryny. Jedynie użytkownicy biznesowi mają możliwość, by zainstalować Google Analytics.
- Twórcy WordPress.com w każdym momencie mogą usunąć witrynę, jeśli uznają, że narusza ona warunki korzystania z usług platformy.
- Nie ma możliwości by budować strony członkowskie z pomocą WordPress.com
- WordPress.com nie oferuje żadnych funkcji e-commerce
Można z łatwością zauważyć, że niestety ale platforma hostingowa WordPress.com jest dość ograniczona w wersji darmowej, ale nawet w przypadku wersji premium, opcji biznesowej lub vipowskiej mimo iż są nieco większe możliwości, wciąż nie da się zrobić tutaj wszystkiego.
WordPress.com czy WordPress.org co jest lepsze?
Jeśli głównym celem, dla którego chcesz stworzyć bloga jest pisanie, a nie zarabianie to bardzo dobrym pomysłem jest jednak skorzystanie z bezpłatnej wersji witryny WordPress.com. Spokojnie Ci to wystarczy 🙂
Z kolei jeśli jesteś nastawiona na zysk i chcesz zarabiać na swojej witrynie to warto skorzystać z hostowanego samodzielnie WordPress.org. Ta platforma daje możliwość swobodnego i elastycznego rozwijania witryny, w taki sposób jak będziesz chciała.
WordPress.com daje możliwość by uzyskać kilka dodatkowych funkcji, bardziej zaawansowanych, dzięki którym możesz zwiększyć zarobki na własnej witrynie.
Osobiście uważam, że WordPress.org jest znacznie lepszą platformą, która daje wiele możliwości zarówno blogerowi, jak i właścicielowi firmy przy budowania swojej marki.
Jak można uruchomić swoją pierwszą witrynę na WordPress.org?
By móc uruchomić swoją pierwszą witrynę WordPress.org należy znaleźć odpowiednią nazwę domeny i hosting. Nazwa domeny to adres Twojej witryny w Internecie. Hosting to z kolei miejsce, w którym Twoje pliki z witryny są przechowywane w sieci. Pomocne mogą tutaj być inne moje artykuły: https://sylwiastein.pl/domeny-i-hostingi/jaki-hosting-wybrac-lh-pl-kei-pl-dhosting-pl-atthost-pl-i-inne/ oraz https://sylwiastein.pl/domeny-i-hostingi/gdzie-kupic-domene/
Czy można przejść z WordPres.com na WordPress.org?
Faktem jest to, że bardzo wiele nowych użytkowników, którzy nie znają różnic pomiędzy WordPress.com, a WordPress.org zaczyna od korzystania z darmowej wersji WordPress.com. Dopiero po jakimś czasie używania zauważa ograniczenia tej platformy i wtedy pojawia się pomysł przeniesienia witryny na WordPress.org. Jest to jak najbardziej możliwe! Wymaga poświęcenia nieco czasu, ale jest do zrobienia samodzielnie 🙂 Jeśli jednak nie macie na to czasu, boicie się coś napsuć to zapraszam do kontaktu kontakt@sylwiastein.pl – mogę się tym zająć za Was 🙂
Obrazowo można wyjaśnić różnice pomiędzy WordPress.com, a WordPress.org do posiadania własnego domu, a wynajmowania mieszkania. WordPress.com to dom, który wynajmujemy. Mamy tam ograniczoną władzę i nie wszystko możemy zrobić tak jak chcemy. Pewne czynności są ograniczone. W przypadku WordPress.org to dom, który posiadamy. Mamy tam pełną kontrolę i nikt nie może nas z niego wyrzucić oraz zrobić co nam się tylko podoba – chyba, że mamy w kredycie i nie będziemy go spłacać, jak np. hostingu, na którym stoi strona 😉
Zdecydowanie .org 🙂