Favicon – co to jest i jak to dodać w WordPress

Podczas tworzenia własnej strony www praktycznie każdy kiedyś natyka się na takie pojęcie jak “favicona” czy ikona witryny, bo na taką nazwę można się natknąć przeczesując opcje dostępne w pl wersji WordPress. Co do tej to favicon i po co to komu do szczęścia potrzebne?

Do szczęścia Waszego pewnie to zbędny “gadżet” jednak w przypadku strony ma swoje plusy. Jakie to zaraz opiszę. Wpierw kilka słów o tym co to w ogóle jest.

Czym jest favicon

Favicon (ikona wpisu) to maleńka ikonka, którą możecie spotkać na karcie przeglądarki – tak, tak tam u góry nad paskiem adresu. Kto nie widzi to zadanie : ) Zerknij na górę okna przeglądarki – widzisz takie małe obrazeczki na otwartych zakładkach? Tak? To właśnie favicon! Skoro wiemy, gdzie go szukać to możemy lecieć dalej : )

Gdzie jeszcze można znaleźć favicon? W zakładkach ulubionych stron. Pewnie nie raz Wam się zdarzyło dodać jakąś przeglądaną stronę do ulubionych by wrócić np. do danego artykuł za jakiś czas. Znając życie pewnie macie tam niezły bajzel – wiem z autopsji : D Nawet jak sobie porobię katalogi to za moment jest tam misz masz. Jak sobie zerkniecie w Wasze zapisane zakładki to zauważycie, że przed nazwą także widnieje taka mała ikonka. Bomba, co nie? Ja często właśnie po tych ikonkach wygrzebuję to co akurat mi potrzebne, bo kojarzę znaczek.

Po co komu favicon?

Rozpoznawalność witryny

Favicon jest takim małym identyfikatorem Twojej witryny. Pozwala wyróżnić ją na tle innych zakładek, pomaga użytkownikom zapamiętać Twoją witrynę podczas przeglądania wielu adresów URL.

Wiarygodność i zaufanie

No powiedz sam/a (tak – nie będę już pisać jakby tylko do damskiej części odbiorców, bo – o dziwo! – znaczną częścią odbiorców są mężczyźni – bardzo bardzo mi miło) czy nie większe zaufanie budzi w Tobie strona, która na pasku zakładek ma ładną ikonkę, aniżeli bezduszną, pustą ikonkę kartki, która nic nie mówi? To jest podobnie jak z SSL i ikonką zielonej kłódeczki – ludzie mają tendencję do oceniania produktów czy usług w oparciu o profesjonalnie zbudowaną witrynę. Coś równie niefrasobliwego, jak brak ikony witryny, łatwo może doprowadzić do utraty wiarygodności, zwłaszcza wtedym, gdy odbiorca będzie Cię porównywał z konkurencją, gdzie ta ikonka widnieje.

Zwiększona użyteczność strony

Czytając o favicon można się natknąć na stwierdzenia, że jej posiadanie ma wpływ na SEO. Taki bezpośredni to raczej znikomy, ale zwiększa użyteczność strony, a ona zaś koreluje z wyższą pozycją w rankingu wyszukiwarek. Tak więc, jeśli masz favicon obok tytułu witryny na zakładkach przeglądarki to pomaga to Twojemu odbiorcy zaoszczędzić czas, zidentyfikować i przeglądać witrynę bez żadnych trudności, dzięki czemu zwiększa się właśnie użyteczność Twojej witryny.

Jaki rozmiar i rozszerzenie ma mieć favicon?

Generalnie rozmiar ikony witryny to 48x48px – powinno się dodawać jak co to wielokrotność kwadratu. Jednak jak wejdziecie sobie w WordPress i będziecie wgrywać ikonę witryny to tam będzie informacja o tym by wgrać 512x512px – system zaś sam dopasuje sobie odpowiedni rozmiar do odpowiedniego miejsca, bo ikona witryny czasem może być wykorzystywana przez niektóre aplikacje w większym formacie.

Co do rozszerzenia to tutaj zasadniczo powinno to być .ico – choć większość przeglądarek radzi sobie również z takimi zapisanymi jako .png czy nawet .jpg

Jak stworzyć favicon

W zasadzie w dowolnym programie graficznym, aczkolwiek nie każdy ma opcję zapisu jako .ico – przykładowo Photoshop nie ma! Można to jednak obejść zapisując np. plik jako .png i później w darmowych GIMP jako .ico – choć jak już mamy i tak otwierać tego GIMPa to już lepiej w nim to ogarnąć : )

Jak ktoś nie posiada GIMP i nie chce go instalować to istnieją darmowe aplikacje online, które pozwolą na stworzenia takiej ikony witryny o rozszerzeniu .ico. Kilka przykładowych wymieniam poniżej – generalnie grywacie zdjęcie, klikacie generowanie i voila – gotowe!

Aplikacje do tworzenia favicon

  • favicon.cc
  • favicongenerator.com
  • iconifier.net
  • favikon.com
  • favicon-generator.org

Jak dodać favicon do WordPress

Banalnie proste! Wychodzicie w kokpit, następnie zakładka Wygląd (tak, tam na pasku po lewej), potem Dostosuj – Tożsamość witryny i tam znajdziecie właśnie pole opisane jako Ikona witryny.

Jeżeli macie stronę nie na WP to spokojnie też jest opcja dodania favicon. Jeśli nie ma jej gdzieś w panelu Waszego systemu CMS to możecie to zrobić w kodzie (tak wiem, większość z Was nie lubi tego słowa) w górnej części sekcji head dodając coś takiego:

<link rel='shortcut icon'  href='favicon.ico' type='image/x-icon' />

Macie pytania? Zapraszam do grupy wsparcia Zostań specką!

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Janusz Kamiński
Janusz Kamiński
5 lat temu

Świetny wpis. Wszystko jest opisane w prosty sposób. 😉

Wieczor
Wieczor
3 lat temu

Na stronie dałem rozmiar ikonki 120 px to była za mała na telewizorze i się rozmywała. Faktycznie jak doda się taką 500 px to wtedy jest ostra na każdym urządzeniu. No i jak ktoś dodaje stronę do socialnych mediów a brak na niej obrazka to jest brana wtedy ta ikona jak jest odpowiednio duża.