Jak stworzyć child theme (motyw potomny)

Tym razem na tapetę bierzemy kolejny bardzo ważny dla początkujących z WP temat jakim jest motyw potomny, z angielskiego zwany child theme. Dlaczego temat ważny? Dlatego, że większość wordpressowych żółtodziobów nie ma pojęcia, że coś takiego istnieje, i że dobrą praktyką jest zrobienie “potomka” zaraz po wybraniu idealne dla siebie motywu by nie martwić się, że przy aktualizacji znikną jakieś zmiany wprowadzane w kodzie.

Wiem, że niektórzy dostają drgawek na słowo “kod” i nie planują go w życiu dotykać, ale nigdy nie wiadomo co przyniesie jutro i kogo poprosicie o pomoc przy stronie – często kierujecie swoje prośby do mnie, a ja jak to mówi Kasia z “Miękko o Kompetencjach” robię “czary mary” właśnie w kodzie 😉 Tak więc jeśli nie chcecie zrobić tego dla siebie zróbcie to proszę dla mnie i innych grzebiących w kodzie magików 😉

Czym jest motyw potomny (child theme)?

Jak sama nazwa wskazuje jest to potomek / dziecko, a co dziecko ma po rodzicach? Ano pewne cechy, które dziedziczy. Tak też jest i w WordPressie. Nasz motyw potomny dziedziczy style i funkcje rodzica, czyli tego naszego głównego motywu. W zasadzie jest to jego kopia kropka w kropkę – ten sam wygląd, te same funkcjonalności. Po co więc zaprzątać sobie głowę jego tworzeniem?

Po co komu child theme?

Child theme tworzy się po to, aby móc swobodnie wprowadzać modyfikacje w plikach motywu. Teoretycznie można by edytować motyw główny (rodzica) jednak wtedy podczas aktualizacji wszystkie zmiany zostaną utracone, a motywy jak wiadomo aktualizować trzeba – o tym pisałam w artykule dotyczącym bezpieczeństwa WordPress.

W motywie potomnym tworzymy kopię wybranego pliku rodzica, który chcemy modyfikować i bez obaw wprowadzamy w nim zmiany – oczywiście z głową by sobie nie popsuć strony. Można również nadpisywać ustawienia CSS w pliku style.css. To taka alternatywna dla pola css w personalizacji – preferowana przeze mnie 😉

Po co jeszcze nam motyw potomny? Po to, że możemy się pobawić troszkę kodem, poustawiać po swojemu, a w razie czego szybko wrócić do oryginalnej wersji motywu – jakby jednak okazało się, że nasza wizja jest gorsza od tej proponowanej przez twórców motywu.

Jak działa mechanizm motywu potomnego?

WordPress wyświetlając konkretną stronę przeszukuje wpierw pliki child theme, a następnie, gdy jakiegoś pliku nie znajduje sięga po pliki rodzica – tak więc to co podamy WordPressowi w motywie potomnym będzie wzięte jako pierwsze pod uwagę.

To teraz to czego boicie się najbardziej, czyli proces tworzenia motywu potomnego. Bez obaw – będzie wersja dla totalnie zielonych 🙂

Tworzenie motywu potomnego

Nie będę Wam przedstawiać opcji “z palca”, “w kodzie”, czy jakbyście to nazwali. Mam dla Was rozwiązanie wtyczkowe. Dosłownie kilka kliknięć i będziecie mieć działający child theme. Wtyczkę po całej operacji możecie usunąć, więc nie będzie Wam zaśmiecać WordPressa.

Wchodzimy sobie we Wtyczki. Wyszukujemy, instalujemy i włączamy Child Theme Configurator

jak dodać child theme

Opcje zainstalowanej wtyczki znajdziemy w Narzędzia – Child Themes

instalacja child theme

Wybieramy Create a new Child Theme a następnie wybieramy motyw, któremu chcemy stworzyć potomka. Klikamy Analyze.

motyw potomny WordPress

Pokażą się różne opcje – w większości przypadków wystarczą defaultowe i klikamy Create New Child Theme

Po stworzeniu motywu potomnego uaktywniają się nam zakładki widoczne w opcjach tego konfiguratora. Można tam m.in. stworzyć sobie od razu kopie plików, które chcemy edytować. Jeśli nie macie tego w planach nic więcej tutaj nie ruszajcie 🙂

jak stworzyć motyw potomny

Przejdźcie natomiast w Motywy i włączcie stworzony właśnie child theme

child theme jak stworzyć

Na koniec usuńcie wtyczkę – zmiany w plikach możecie dokonywać wchodząc przez klienta FTP na swój hosting do folderu wp-content/themes/ – tam będzie i Wasz rodzic i stworzony motyw potomny.

Byłabym zapomniała. Kiedy tworzyć motyw potomny? Najlepiej zaraz po instalacji WordPressa i wyborze motywu. Dlaczego? Bo nie mamy żadnych ustawień, które mogą przypadkiem zniknąć.

Jeśli jednak chcecie to zrobić później polecam wcześniej eksportować sobie ustawienia jakie macie w personalizacji. Pomocna może tutaj być wtyczka https://pl.wordpress.org/plugins/customizer-export-import/ – za jej pomocą potem importujecie także te ustawienia. Wtyczkę po całej operacji usuwamy. W przypadku, gdy motyw ma jakieś własne ustawienia, też zwykle jest przy nich opcja export / import. Na wszelki wypadek warto sobie taką kopię ustawień wykonać. Zajmie Wam to co najwyżej kilka minut, a nie będzie problemu jak coś zniknie przy przechodzeniu na child theme.

Przy tego typu działaniach zaleca się również zrobienie backupu całej strony – jeśli tego jeszcze systematycznie nie robicie to polecam zacząć. Awaria może nastąpić w każdym momencie, więc naprawdę warto mieć kopię zapasową strony, bo może uratować tyłek 🙂

To tyle z mojej strony. Jeśli macie pytania zapraszam na grupę – Biznes Bliższy Kobiecie 🙂

Subscribe
Powiadom o
guest
26 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Matt
Matt
6 lat temu

Bardzo przydatna i szczegółowa instrukcja, czyli w sam raz jak dla mnie idealna. Dobrze wiedzieć co zrobić na początku, kiedy założy się własną stronę na WordPress-ie. 🙂

Kamil
Kamil
6 lat temu

A jak byś stworzyła child-theme dla strony, która istnieje kilka ładnych lat i nie został na niej zrobiony child-theme na samym początku?

Aneta W.
Aneta W.
6 lat temu

Blondynka jestem, bo nie wpadłam na to, że do tego może być wtyczka 😉

Kinder Świat
Kinder Świat
6 lat temu

Bardzo przydatny wpis, w sam raz dla zielonych, którzy nie wiedzą co i jak zrobić 🙂

Andrzej
Andrzej
5 lat temu

A co się dzieje przy kolejnej aktualizacji motywu? Znowu instalujemy tą samą wtyczkę. Czy już nie ma takiej potrzeby?

OLGA
OLGA
5 lat temu

dziękuję!!! Super wpis, właśnie to zrobiłam i zajęło mi może ze 3 minuty.

Alicja
Alicja
4 lat temu

Dziękuję Sylwia! The Best!

Kinga | K'artistique
Kinga | K'artistique
4 lat temu

Dziękuję! Udało się ♥ (A byłam tym strasznie przerażona wcześniej 😉 )

Ola
Ola
4 lat temu

Witam. Mam pytanie co do tej drugiej wtyczki – po jej zainstalowaniu eksportuję swoje ustawienia motywu, a już po zrobieniu motywu potomnego importuje je, ale gdzie? Nie rozumiem tej części 🙁 Help

Ola
Ola
Reply to  Sylwia
4 lat temu

Czyli import robię tylko jeśli coś się rozjedzie na stronie jak właśnie logo czy kolory? Dziękuję za odpowiedź i porady 🙂

Ola
Ola
Reply to  Sylwia
4 lat temu

Dziękuję :))

Bartek
Bartek
Reply to  Sylwia
2 lat temu

Część,
A co w przypadku kiedy robimy child theme dla kadence z zaimportowana strona że starter templates. Po wykonaniu child się rozjeżdża. Jest na to jakiś sposób?

Totemat
Totemat
2 lat temu

Problem w tym, które pliki dodatkowo tam dać. Jak jakiś powiedzmy header chcemy aby się nie zmieniała a mamy w tym pliku tylko wyciętą 1 linijkę kodu bo nie chcemy widoku kategorii na górze. To zostawić taki plik w potomnym z wyciętym też źle – bo mogą być aktualizowane pozostałe treści kodu. Jak takie cos można by rozwiązać?