Jak skonfigurować SMTP w WordPress

Masz problem z wiadomościami wychodzącymi z Twojego WordPressa np. nie można wysłać wiadomości przez formularz kontaktowy lub Twoi klienci nie dostają maili z Twojego sklepu na WooCommerce? Możesz skonfigurować wysyłkę maili przez SMTP! Jak tego dokonać w WordPress? Z pomocą spieszy wtyczka Easy WP SMTP.

Wtyczka Easy WP SMTP jest darmowa, znajdziecie ją oczywiście w repozytorium wtyczek WordPress, wystaczy więc wyszukać wtyczkę przez kokpit WP w zakładce Wtyczki, zainstalować ją i aktywować. Powiecie – super! Mamy to! Niestety nieco Was zmartwię – instalacja to dopiero początek zabawy – wtyczkę Easy WP SMTP trzeba jeszcze skonfigurować. Gdybyście zapomnieli o tym fakcie to w kokpicie Waszego WordPressa będzie wisiał komunikat z czerwoną ramką.

Przechodzimy więc w do ustawień wtyczki – na liście wtyczek można przy Easy WP SMTP kliknąć Settings lub kliknąć we wspomniany komunikat, by daleko nie szukać.

Konfiguracja wtyczki Easy WP SMTP

Następnie trzeba uzupełnić pola, które widać w zakładce SMTP Settings. Tam kolejno mamy:

  • From Email Address – adres email, przez który będzie wychodziła poczta. Podajemy tu pełny adres email – najlepiej w Twojej domenie a nie typu buziaczek.pl ; ) np. kontakt@stworzebooka.pl
  • From Name – tu podajemy nazwę, która będzie wyświetlana w polu “Od”
  • Reply-To Email Address – tu można opcjonalnie wpisać adres, na który mają być kierowane odpowiedzi
  • SMTP Host – adres serwera pocztowego SMTP – znajdziecie go najczęściej w panelu hostingu, jak tam go nie ma przeszukajcie bazę wiedzy, dokumentację, bloga Twojego dostawcy hostingu, jak nigdzie nie możesz znaleźć – podpytaj support hostingu
  • Type of Encryption – typ szyfrowania, najczęściej będzie to opcja SSL/TLS, ale sprawdź to u sibie na hostingu
  • SMTP Port – w przypadku szyfrowania SSL/TLS będzie to 465, jeśli nie ma szyfrowania – 25, upewnij się jednak na swoim hostingu jak to wygląda konkretnie w jego przypadku
  • SMTP Authentication – zaznaczamy YES
  • SMTP Username – nazwa użytkownika SMTP – zazwyczaj jest to pełny adres email, ale różnie bywa na różnych hostingach, więc to znów trzeba zweryfikować
  • SMTP Password – hasło do podanej wyżej skrzynki pocztowej. UWAGA! Jeśli zmienisz hasło do konta pocztowego to pamiętaj by zmienić je również we wtyczce SMTP, bo wysyłkę maili z WP znów szlag trafi!

To tyle opcji – klikamy Save Changes. Zakładkę Additional Settings można sobie darować.

Test działania wysyłki maili przez SMTP

Okej – coś tam sobie ustawiliśmy, ale czy dobrze? Możecie to łatwo sprawdzić wchodząc w ustawieniach wtyczki Easy WP SMTP w zakładkę Test Email.

Tam w polu „To”” wpisujesz dowolny adres email, do którego masz dostęp, następnie w polu „Subject” i „Message” wpisujesz dowolny komunikat i klikasz Send Test Email. Jeśli wszystko dobrze jest skonfigurowane dostaniesz komunikat „Test email was successfully sent”, jeśli wystąpi jakiś problem to także pojawi się komunikat i klikając w Debug Log będzie można zerknąć co mu tam nie pasuje.

Możesz też wejść na podaną w polu To skrzynkę i sprawdzić czy faktycznie email dotarł. Jest? Super! Sprawdź teraz czy możesz już wysyłać wiadomości przez formularz kontaktowy bądź jak masz sklep – czy Twoi klienci otrzymują już maila.

Jeśli wolisz w formie wideo – to łap niżej nagranie 🙂 A jeśli masz pytania – śmiało pisz komentarz lub wpadaj na grupę Zostań specką!

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marta
Marta
3 lat temu

łatwo i szybko dzięki Easy WP SMTP :))