Formularz nie wysyła maili – jak to naprawić

Jednym z częstych problemów, z którymi przychodzi Wam się zmierzyć jest nieudana wysyłka wiadomości przez formularz kontaktowy. Wtyczką od formularzy kontaktowych, która jest najczęściej stosowana w WordPress jest Contact Form 7 i na jej przykładzie podam Wam kilka rozwiązań. Jeżeli stosujecie u siebie inną wtyczkę niż CF7 to jeszcze nie zamykajcie tego wpisu, bo niektóre podane w artykule rozwiązania są uniwersalne.

Formularz nie wysyła maila – co począć

Pierwsze rozwiązanie jest uniwersalne : ) Sprawdźcie czy Wasz hosting nie blokuje funkcji mail() – jest to powszechne dosyć działanie i możliwe, że u Was właśnie to jest powodem nie działającego poprawnie formularza kontaktowego. Z taką blokadą spotkałam się w az.pl oraz home.pl (jeśli byście szukali porządnego hostingu to tutaj wpis z polecanymi przeze mnie). Można temu zaradzić w dosyć prosty sposób – wystarczy skonfigurować wysyłkę maili poprzez smtp. Brzmi skomplikowanie, ale możecie do załatwić – voila! – wtyczką : D Tutaj z pomocą przychodzi np. wtyczka Easy WP SMTP. Wystarczy zainstalować, aktywować i wypełnić poprawnie pola. Wymagane przez nią informacje powinniście znaleźć w panelu Waszego hostingu.

Jeżeli pomogło super : ) Możecie pracować nad kolejnymi elementami strony! Jeśli jednak nadal problem występuje szukamy dalej : )

Kolejnym powodem, przez który formularz może nie wysyłać maili jest jego niepoprawna konfiguracja. Często zdarza się w Contact Form 7, że w zakładce Email macie nieuzupełnione lub źle uzupełnione dane odbiorcy i nadawcy. W zakładce nadawca należy podać adres email, na który ma być realizowana wysyłka maili, zaś w odbiorca powinien być email w Waszej domenie czyli po @ powinien się znaleźć adres Waszej strony www.

W przypadku CF7 może być jeszcze jeden problem – źle podane klucze recaptcha w zakładce Integracje. To moje ostatnie odkrycie – wszystko poprawnie było skonfigurowane, smtp podpięte, maile ze sklepu przychodziły więc nie był to globalny problem strony. Okazało się właśnie, że podane klucze recaptcha były błędne. Zmiana ich na wygenerowane od nowa załatwiła sprawę i formularz zaczął wysyłać maile. Jeżeli więc macie podpiętą tam recaptchę zobaczcie czy na pewno wszystko z tymi kluczami jest w porządku : )

Bywa też, że wtyczka formularza gryzie się z inną wtyczką – możecie to zweryfikować wyłączając inne wtyczki i sprawdzając czy wtedy formularz zostanie wysłany. Jeśli wysyłka się powiedzie to włączajcie kolejno wtyczki i sprawdzajcie, w którym momencie mail nie zostanie wysłany.

No i na koniec najbanalniejsza rzecz – zobaczcie, czy macie aktualną wersję wtyczki. Czasem coś się pieprzy, kiedy się zapomina aktualizować na bieżąco dodatki do WP.

Macie ochotę na więcej wiedzy? Zapraszam na grupę Zostań specką!

Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
artur
artur
4 lat temu

cześć, a czy jeśli miałem źle skonfigurowane pola nadawca i odbiorca, a ktos na stronie przesylal formularz to czy jestem w stanie gdzies go znaleźć ? w jakis plikach wordpressa?

Waldemar
Waldemar
4 lat temu

A czy można zrobić tak aby były dwa pola wyboru w formularzu i dwa różne maile? Chodzi o to: wybieram temat 1 i treść wysyłana jest na adres nr1. Wybieram temat 2 i treść przychodzi na 2 adres mailowy

Waldemar
Waldemar
Reply to  Sylwia
4 lat temu

Cześć,

Dziękuję bardzo za wsparcie. Właśnie takiego rozwiązana szukałem. Po pewnych modyfikacjach spełnia moje założenia.Jeszcze raz wielkie dzięki.

Artur Pisanie
Artur Pisanie
3 lat temu

Mam teraz ten problem na seohost i nic nie pomaga

Artur Pisanie
Artur Pisanie
Reply to  Sylwia
3 lat temu

Dzięki. W końcu mi się udało, ale zupełnie nie wiem dlaczego. Nowy WordPress – świeżo pobrany i aktualny (dwa razy na wszelki wypadek pobierałem i instalowałem) – miał ten problem. I nic właśnie nie pomagało. W końcu na próbę skopiowałem pliki WordPressa z innej instalacji (zamieniłem wszystkie pliki z wyjątkiem, oczywiście, config) – starej, ale aktualizowanej – i problem zniknął. I do tej pory nie wiem w czym był problem. Pozdrawiam

Last edited 3 lat temu by Artur Pisanie