SSL w WordPress bezwtyczkowo

SSL powraca! Obiecałam jakiś czas temu, że opiszę Wam jak dodać SSL w WordPress bezwtyczkowo. Jak więc obiecałam, tak też robię : ) O tym czym jest SSL nie będę się powtarzać – jak ktoś nie wie to zapraszam do przeczytania tego wpisu o SSL – tam wyjaśniam co to takiego i jak rozpoznać czy ma się go na stronie : ) My przechodzimy do konkretów – jak zawsze u mnie : )

Jak dodać SSL w WP bezwtyczkowo?

1 – Musimy włączyć SSL na serwerze – o tym też pisałam w tym wpisie. Część hostingów udostępnia darmowy Let’s Encrypt i to większości osób spokojnie wystarczy. Jeśli takowego nie macie to warto uciekać na inny hosting – o polecanych hostingach pisałam tutaj. Jeżeli jednak zdecydujecie się zostać to A – możecie wykupić płatny SSL, B – skorzystać z Cloudflare, które również oferuje darmową opcję SSL.

2 – Następnie w bazie danych zmieniamy adresy z http na https. Możemy to zrobić w phpmyadmin, albo mniej strasznie – wtyczką : ) Pomocna może tutaj być WP Migrate DB lub Better Search Replace. Ich konfiguracja jest niezwykle prosta – włączamy wtyczkę, wchodzimy w ustawienia, wybieramy opcję związaną z podmianą (replace), podajemy adres z http i w kolejnym polu adres z https, odpalamy i gotowe. Po całej akcji wywalamy wtyczkę.

3 – Wchodzimy w Ustawienia – Ogólne i tam przy adresach ustawiamy również https

4 – Sprawdzamy czy na stronie nie występuje mixed content.

Czym jest mixed content?

Tak na chłopski (hmm a może babski??) rozum – są to elementy, które zaczytują się nadal z http – najczęściej są to zdjęcia, czasem jakieś linki do skryptów, które zachomikowane są w kodzie lub CSS. Co zrobić w takiej sytuacji?

Jak znaleźć i naprawić mixed content

Klikamy prawym przyciskiem myszki (lub w Chrome F12) i z listy wybieramy Zbadaj (lub coś w ten deseń, zależy od przeglądarki). Pokaże się okienko – taka konsola i tam na żółto będzie informacja o mixed content. Coś jak na screen poniżej.

czym jest mixed content

Macie tam dokładnie podane jaki element sprawia problem, jeśli to zdjęcia, które są w bibliotece mediów to wystarczy je zwykle ustawić ponownie, ewentualnie wgrać raz jeszcze. Jeżeli używacie Elementora to czasem wystarczy wejść w edycję strony i tylko ją zapisać. Jeśli znajdą się tam elementy, których umiejscowienie wskazuje na plik CSS, albo inny plik motywu to wtedy trzeba go odszukać przez FTP i ręcznie tam podmienić adresy.

5 – Ostatni krok – wymuszamy przekierowanie z http na https w pliku .htaccess.

Jak wymusić przekierowanie http na https na hostingach z Apache

Odpalamy FTP – jak to zrobić piszę tutaj.

Otwieramy plik .htaccess – jak go nie widać dajcie utwórz nowy plik i wpiszcie .htaccess – albo go Wam stworzy, albo otworzy już istniejący (w WinSCP działa ta metoda).

Wklejamy tam takie oto krzaczki jak poniżej. W którym miejscu? Ja wrzucam na samym początku, na końcu nie zawsze działa poprawnie.

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTPS} !=on
RewriteRule ^ https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [L,R=301]

Wolisz wersję wideo? Zerknij na mój kanał YouTube – tam znajdziesz wideo pokazujące jak wdrożyć SSL w WordPress bezwtyczkowo

No i gotowe. Powinno wszystko śmigać jak powinno : ) Jak nie śmiga lub masz jakieś pytania to zapraszam na grupę Zostań specką – poszukamy wspólnie rozwiązania : )

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Dorota
Dorota
4 lat temu

Dziękuję za ten świetny poradnik! Miałam problem z mixed content i nie wpadłabym na to, żeby otworzyć konsole i sprawdzić źródło problemu, którym było jedno zdjęcie. Dziękuję bardzo 🙂