Jak przenieść stronę WordPress na inną domenę

“Jak przenieść stronę WordPress na inną domenę?” – to pytanie słyszę bardzo często przygotowałam więc dla Was krótki poradnik, z którego dowiecie się jak zrobić kopię strony za pomocą wtyczki Duplicator i odpalić ją pod inną domeną (lub na innym serwerze). Gotowe? A więc zaczynamy.

Krok 1 – instalacja wtyczki Duplicator

W panelu WP strony, którą zamierzamy przenieść wchodzimy we Wtyczki -> Dodaj nową i w polu wyszukiwania wtyczek wpisujemy “duplicator”. Następnie instalujemy ją i aktywujemy.

wtyczka duplicator

Krok 2 – wykonanie kopii strony

Po zainstalowaniu wtyczki pojawi się w bocznym menu w naszym panelu nowa zakładka – Duplicator. Wchodzimy w nią i klikalny Create New w prawym górnym rogu.

kopia strony WP

Pokażą się zwinięte zakładki Storage, Archive oraz Installer. W pierwszej jest określone miejsce zapisu kopii – w wersji darmowej kopia zapisuje się na serwerze oraz w ostatnim etapie tworzenia backupu możemy ją pobrać na dysk komputera. Archive natomiast umożliwia wykluczenie folderów lub plików, których nie chcemy zamieszczać w kopii strony. Installer można zignorować. Klikamy Next i przechodzimy do kolejnego etapu tworzenia backupu.

backupy wordpressa

System skanuje pliki i ustawienia serwera – jeśli jest wszystko w porządku pojawi się komunikat z zielonymi oznaczeniami i uaktywni się przycisk Build.

Paczka zostaje tworzona – może to chwilę potrwać.

tworzenie kopii wp

Po chwili otrzymujemy  komunikat o zakończonym procesie tworzenia paczki plików. Pojawią się również dwa przyciski – interesuje nas Archive. Klikamy w niego i pobieramy na dysk komputera paczkę z kopią strony.

migracja wordpress

backup wordpress

Krok 3 – Przygotowanie plików do wgrania pod nową domenę

By wszystko zadziałało jak należy na początek musimy rozpakować pobrane archiwum, a następnie do folderu z plikami strony wrzucić również ten nasz zip. Dostajemy coś takiego:

kopia wordpress

Te pliki będzie trzeba wgrać przez FTP pod nowy adres.

Krok 4 – wgrywanie kopii pod nowy adres

By wgrać kopię strony pod nowy adres konieczne będzie posiadanie klienta FTP, czyli programiku, przez który można wejść na serwer. Polecam do tego WinSCP – o konfiguracji tego klienta FTP jest słów klilka (a nawet więcej niż kilka) w bonusie załączonym do artykułu https://sylwiastein.pl/domeny-i-hostingi/gdzie-kupic-domene/

duplicator jak działa

Kiedy pliki są wgrane na serwer usuwamy plik wp-config.php (klikamy delete)

konfiguracja wp

Po usunięciu pliku przechodzimy do odpalenia backupu pod nowym adresem.

Krok 5 – instalacja backupu pod nowym adresem

Wchodzimy na nasz nowy adres dodając na końcu /installer-backup.php

backup duplicator

Zostanie sprawdzone czy wszystko pasuje, jeśli tak to zaznaczamy kwadracik pod tabelą i klikamy Next.

kopia www duplicator

Przechodzimy do kolejnego etapu instalacji kopii, w którym trzeba podać dane do nowej bazy (bazę tworzymy w panelu hostingu).

duplicator baza wp

Dla przykładu w lh.pl bazę tworzymy wchodząc w Serwery -> Bazy MySQL i w polu dodaj bazę danych podajemy nazwę i klikamy dodaj bazę

baza danych lh

Następnie obok nowo utworzonej bazy klikamy ikonkę pisaka by nadać hasło użytkownikowi

baza danych wp

Po dodaniu hasła schodzimy na sam dół widoku panelu lh z bazami i kopiujemy to co jest obok Host

host bazy lh

Wracamy do instalowania backupu i podajemy tam dane właśnie stworzonej bazy – zaczynamy od skopiowanego hosta. Pamiętajcie o wpisaniu również hasła do bazy.

baza danych wp duplicator

Chwilkę znów czekamy aż zakończy się instalacja bazy

instalacja kopii duplicator

W następnym etapie jest podsumowanie zmiany odnośników ze starego adresu na nowy

przeniesienie strony wordpress

Znowu chwilkę czekamy a potem można się już zalogować na stronę. Dane do logowania są takie jak na pierwotnym serwisie.

Po zalogowaniu usuwamy pliki instalacyjne za pomocą odnośnika “Remove Installation Files Now!”, który nam się wyświetla zaraz u góry ekranu. No i gotowe. Można już sprawdzić czy wszystko działa poprawnie.

Potrzebujesz pomocy, wsparcia w biznesie, dodatkowej szczypty wiedzy? Dołącz do facebookowej biznesowo-technicznej grupy na FB – Biznes bliższy kobiecie – WordPress, design, SEO, reklama 🙂

17 komentarzy

    • Oczywiście da się 🙂 Można przykładowo zrzut bazy z phpmyadmin zrobić, pliki zrzucić przez ftp i w ten sposób przenieść. Jeśli wszystko na jednym serwerze jest to wystarczy podpiąć nową domenę pod folder z plikami strony i zmienić adresy na nowe 🙂

      • Przeniosłem pliki WordPressa i zrzut bazy danych z localhost na publiczny serwer z domeną i niestety strona robi przekierowanie na localhost.
        Nie jest to napewno wina .htaccess. Okazuje się, że nazwa domeny (w moim przypadku localhost) zaszyta jest w bazie danych i to w bardzo wielu miejscach więc ręczne „grzebanie” raczej odpada lepiej zrobić po przez wtyczkę.

    • Wtyczka służy do migracji, nie do przekierowań starego adresu na nowy. Na wordpress.com w darmowym planie (nie wiem jak potem w płatnych, bo nie miałam nigdy okazji korzystać) można jedynie eksportować treści i potem je zaimportować u siebie.

  1. nie ma pliku installer-backup w glownym katalogu \
    po usunieciu wpconfig i wpisaniu adresdomeny/installer-backup.php odpal sie jakby setup wordpressa

    • Plik przy nowej wersji duplicatora ma tam doklejony ciąg znaków -> w stylu 20221202_saints_7d08136a0ba020025895_20221202092453_installer-backup.php

      • U mnie wyskakuje błąd 404 i nie odpala się nic (wpisałem/skopiowałem z tym ciągiem znaków). Po rozpakowaniu tego pliku stworzonego za pomocą duplicatora nie ma w ogóle pliku wp-config.php. O co może chodzić? Patrząc na dotychczasową działającą stronę, po kliknięciu w FTP na domenę mam jeszcze foldery do wyboru public_html, private_html itp. Gdy wrzucam w nową domenę takich folderów nie ma. Może w tym tkwi problem? (przepraszam, jeśli palnęłam głupotę, jestem początkująca)

        • Sprawdź w panelu hostingu do jakiego folderu masz przypiętą swoją domenę i do niego wgraj pliki. Bywa też, że kopia zrobiona duplicatorem czy inną wtyczką jest niekompletna wtedy można przenieść pliki „ręcznie”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *