Sposoby na niskobudżetową platformę kursową na WordPress

Zauważyliście, że panuje moda na kursy? Można znaleźć kurs już chyba na każdy temat – część jest mailowa, część w formie ebooków, znaleźć można i takie kursy audio. Największą grupę kursów stanowią jednak te wideo, które często wzbogacone są o dodatkową treść i materiały PDF do pobrania. Jak rozwiązać udostępnianie takiego zestawu materiałów kursantom?

Najwygodniej jest stworzyć platformę kursową i za jej pomocą sprzedawać oraz udostępniać swoje kursy – wtedy i my i nasi kursanci mogą mieć wszystko w jednym miejscu. Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić – na pewno?

Stworzenie własnej platformy kursowej wcale nie jest tak skomplikowane, jak się na pierwszy rzut oka wydaje. Naprawdę da się to ogarnąć samemu! Jeżeli macie już swoją stronę www, bloga czy sklep, które to samodzielnie przygotowaliście to dodanie do nich platformy kursowej będzie dla Was bułką z masłem : )

Od czego zacząć tworzenie platformy kursowej?

Od wyboru rozwiązania. Na rynku istnieje wiele gotowych rozwiązań SaaS, z których można skorzystać na zasadach abonamentu – ja takich nie lubię, nie polecam, bo ograniczają i na przestrzeni czasu wychodzą drożej niż zlecenie realizacji takiej platformy kursowej specjaliście. Dlatego skupiłabym się na wyborze takiego rozwiązania, które można zainstalować na własnym serwerze.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru rozwiązania pod platformę kursową?

Po pierwsze wspomniany model rozliczenia. Czy kupujecie jednorazowo licencję, czy może jest abonament. Tyczy się to zarówno gotowych platform w modelu SaaS, jak i płatnych rozwiązań, które można zainstalować na własnym serwerze, w tym także wtyczek LMS dla WordPress.

Po drugie – funkcjonalności, czyli czy wybrane rozwiązania ma wszystko co jest nam potrzebne na ten moment i jeśli planujemy rozwój platformy, to czy da się z łatwością wdrożyć elementy, na których będzie nam wkrótce zależeć.

Po trzecie – czy da się łatwo zintegrować udostępnianie kursów z ich sprzedażą. Są rozwiązania, w których sprzedaż nie jest możliwa, bo są nastawione na darmowe szkolenia.

Po czwarte – dostępność na różnych urządzeniach. Wiadomo, że obecnie panuje mobile, stąd dokładnie zweryfikujcie czy dane rozwiązanie będzie przystosowane do telefonów komórkowych i tabletów. Tworzenie osobnej aplikacji specjalnie dla telefonów to już nie jest pikuś.

Po piąte – bezpieczeństwo i niezawodność. To także dwa istotne punkty, na które koniecznie należy zwrócić uwagę. Zweryfikujcie czy wybrane rozwiązanie umożliwia wprowadzenie zabezpieczeń, chociażby SSL, a także czy nie słynie z licznych awarii, bo w końcu chcecie by Was kursanci mogli spokojnie korzystać z udostępnianych przez Was materiałów, prawda?

Po szóste – ostatnie – zerknijcie jak długo na rynku działa dane rozwiązanie, jakie ma opinie, czy support jest pomocny, czy wokół danego rozwiązania jest zbudowana jakaś społeczność, która będzie chętna posłużyć dobrą radą oraz czy wybrany system jest systematycznie rozwijany i aktualizowany.

Czy WordPress nadaje się jako baza pod platformę kursową?

A czemu by nie! Nie budowałabym na nim drugiego Udemy, ale dla potrzeb większości z Was spokojnie wystarczy. Na WP można zbudować naprawdę fajną, funkcjonalną platformę kursową i to niskim kosztem. Jeżeli dopiero rozpoczynacie swoją przygodę z kursami online, nie wiecie czy to jest to co chcecie robić, czy na pewno te Wasze kursy się przyjmą to WordPress jest dobrym wyborem. Powiecie WP i niezawodność? Taaa, jasne… Jak się człowiek przyłoży do realizacji platformy, dobrze zabezpieczy WP, wybierze dobry, stabilny hosting i będzie dbał o WordPressa to będzie on niezawodny : ) I pamiętajcie – awarie mogą się zdarzyć w każdym systemie, nawet tym za grube tysiące – grunt to potrafić je szybko usunąć.

Jak stworzyć platformę kursową na WordPress?

Samo WP może już być taką miniplatformą kursową. Jak? Znacie taką opcję w WP jak dodawanie hasła na podstronę? No to właśnie w ten sposób możecie udostępniać materiały tylko dla wtajemniczonych. No, ale nie czarujmy się – to trochę bez polotu, no to co – chcecie coś bardziej zaawansowanego?

Inny zupełnie darmowym sposobem jest wtyczka Woocommerce Pay Per Post (na grupie Zostań specką jest zapis z lajw na jej temat). Dzięki niej możecie dawać automatycznie dostęp do wybranych podstron osobom, które kupiły określony produkt na Waszym sklepie. To już brzmi nieźle, aczkolwiek nadal to nie jest typowa platforma kursowa. Jak więc wygląda ta typowa?

Musicie szukać pod hasłem LMS. Definicję LMS znajdziecie na Wikipedii. Tak prosto tłumacząc to jest taki system, w którym macie jasny podział na kursy, moduły, lekcje, macie możliwość dodawania testów oraz różnego typu treści, kursant jest prowadzony określoną ścieżką i może śledzić swoje postępy w panelu kursanta. Nie jest to na zasadzie, że dajemy komuś dostęp do podstrony A i on w panelu klienta Woocommerce widzi pliki do pobrania i w nich link do tejże podstrony. To nie jest złe rozwiązanie dla takiej miniplatformy z pojedynczymi materiałami – jeśli jednak myślicie poważnie o kursach, chcecie by Wasi kursanci mogli wygodnie przeglądać kolejne lekcje to tutaj zdecydowanie szukajcie wtyczki LMS.

Wtyczek LMS pod WP jest kilka do wyboru. Są oczywiście i płatne i darmowe. Tematem tego wpisu jest niskobudżetowa platforma kursowa, więc polecę Wam Learnpress, które w podstawie jest darmowe, jednak połączenie z Woocommerce odbywa się poprzez dodatkową płatną wtyczkę (o Learnpress jest również ponad godzinny lajw na grupie Zostań specką).

Learnpress

W rozwiązaniu tym kursant dostaje dostęp do panelu, gdzie widzi zakupione kursy i swoje postępy. Nie ma też w nim ograniczenia co do ilości kursów, modułów czy lekcji. Możecie też spokojnie tworzyć w nim quizy i dodawać różnego typu materiały – wideo, auto, pdf, etc.

Minusem Learnpress do połączenia z Woocommerce potrzebuje dodatkowej wtyczki i to do tego płatnej. Za darmo jest dostępna płatność PayPal oraz przelew tradycyjny (tu można wykorzystać wtyczkę LearnPress – Offline Payment) – jeśli to Wam wystarczy to super : )

Niestety jeśli byście chcieli harmonogram udostępniania kolejnych lekcji to w Learnpress też do tego potrzebna jest dodatkowa płatna wtyczka, tak samo jest z certyfikatami. Ups robi się drogo? Troszeczkę tak, ale możecie wybrać jeden z gotowych motywów pod Learnpress od Thimpress, które znaleźć można na Themeforest, wtedy zapłacicie około 70$ i macie komplet płatnych dodatków do Learnpress w tejże cenie i do tego gotowy motyw, gdzie instalujecie demo i na jego bazie możecie działać dalej. Tak, więc jest to całkiem fajna opcja i też niskobudżetowa.

A więc lepszy Learnpress czy metody bez typowej wtyczki LMS? Ja wolę Learnpress mimo, że nieco trzeba zainwestować. Dlaczego? Jest znacznie bardziej intuicyjny i lepiej się prezentuje. Rozwiązania bez LMS są w moim odczuciu bardziej chaotyczne : ) Jednak jeśli Wasz budżet na platformę kursową wynosi 0zł to jak najbardziej możecie spróbować na nich podziałać : )

Czy niskobudżetowe rozwiązania pod WP na pewno są dobre?

Powiem to co zawsze powtarzam, jak się zrobi coś porządnie i z sercem to to będzie spełniać swoją funkcję i będzie się profesjonalnie prezentować. Może i płatne rozwiązania wydają się być bardziej prestiżowe, ale nie czarujmy się – nie każdego od razu stać na wyrzucenie kilku tysięcy na dedykowaną platformę kursową czy kilkuset złotych na rozwiązanie abonamentowe. Jak się kursowy biznes będzie kręcił to zawsze można przesiąść się na coś innego : )

Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Eliza
Eliza
4 lat temu

Witam. Czy ta wtyczka LearnPress daje również rozwiązanie przy sprzedaży kursów w modelu subskrypcyjnym? Chciałabym stworzyć kurs składający się z kilku filmików, regularnie dodawać nowe filmiki, ale dostęp do nich miałyby osoby, które zakupiły kurs i zgodziły się na to, żeby np. co miesiąc pobierać z ich karty regularną opłatę. Czy jest taka możliwość?

Eliza
Eliza
Reply to  Sylwia
4 lat temu

A w co się bardziej opłaca zainwestować z Pani punktu widzenia? Myślę, też pod kątem licencji i aktualizacji. Woocommerce+Woocommerce Subscriptions czy LearnPress+PaidMemberships Pro? Czy kupując motyw od Thimpress z LearnPress, ta wtyczka PaidMemberships Pro będzie w pakiecie? 🙂

Eliza
Eliza
Reply to  Sylwia
4 lat temu

Super, dziękuję za pomoc 🙂 Pozdrawiam!