Usunięcie nawigacji okruszkowej w Storefront

Szybki tips, bo widziałam na grupach FB pytania o to jak usunąć nawigację okruszkową (breadcrumbs) w motywie Storefront. Storefront to jeden z popularniejszych motywów pod Woocommerce, więc z całą pewnością zetknęliście się z nim szukając motywów Woo w repozytorium WP. Jeśli macie go u siebie i także zastanawiacie się jak pozbyć się tej dodatkowej nawigacji nad treścią strony to tutaj właśnie znajdziecie rozwiązanie.

Czym jest breadcrumbs – nawigacja okruszkowa

storefront nawigacja okruszkowa

Nawigacja okruszkowa, z angielskiego breadcrumbs to dodatkowa nawigacja, która ma na celu umożliwienie śledzenia, w którym miejscu na stronie aktualnie się znajdujemy oraz pozwala na szybki powrót do nadrzędnych podstron witryny. Najczęściej pojawia się przy dużych portalach oraz przy sklepach internetowych.

Czy warto ją posiadać? Moim zdaniem tak! Przy dużych stronach jest bardzo pomocna dla użytkownika, przy mniejszych może nie jest taka niezbędna, ale warto spojrzeć również na nią pod kątem SEO – część seo speców twierdzi, iż ma ona znaczenie dla wyszukiwarek i ich robotów, gdyż dzięki niej łatwiej jest im zrozumieć strukturę strony.

Jak usunąć nawigację okruszkową

Wszystko zależy od tego jak Wasza strona jest zbudowana, na jakim systemie CMS, a może w ogóle nie macie żadnego CMSa i wtedy zostaje tylko ręczne dłubanie w plikach.

W kontekście WordPress niektóre motywy dają możliwość wyłączenia nawigacji okruszkowej w opcjach motywu lub w personalizacji, w których trzeba pogrzebać w plikach lub dopisać magiczną regułę w pliku functions.php. Na upartego można zawsze też ukryć w CSS.

Jak usunąć nawigację okruszkową w motywie Storefront

I przechodzimy do głównego tematu tego wpisu – breadcrumbs w Storefront. Tutaj możecie wyłączyć wyświetlanie nawigacji okruszkowej dodając kilka linijek kodu w pliku functions.php. Kod ten powinien wyglądać o tak:

add_action( 'init', 'storefront_remove_storefront_breadcrumbs' );
function storefront_remove_storefront_breadcrumbs() {
remove_action( 'storefront_before_content', 'woocommerce_breadcrumb', 10 );
}

Pamiętajcie o tym by kod ten wrzucić w pliku funkcyjnym (functions.php) w motywie potomnym – w przeciwnym razie przy aktualizacji motywu zmiany znikną! Jak stworzyć motyw potomny piszę tutaj.

Dla fanów wtyczek : D Czy jest jakaś, która wyłączy breadcrumbs? Szczerze? Nie wiem : ) Jest jednak wtyczka Code Snippets, w której możecie wkleić powyższy kod zamiast grzebać w pliku functions.php. Czy polecam ją stosować? Nie : D

Miało być krótko – wyszło mi? Jak macie pytania uderzajcie na grupę Zostań specką!

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Janusz Kamiński
Janusz Kamiński
4 lat temu

Dziękuję bardzo za świetny poradnik. 😉