Backup strony na WordPress

Czy zdarzyło Wam się, że nagle strona przestała działać? Nie życzę nikomu takiej sytuacji i tego stresu, ale niestety awarie się zdarzają i warto się na ten czas ubezpieczyć robiąc kopię zapasową swojej strony. Jak zrobić bezboleśnie backup strony? Już piszę : )

Jak zrobić kopię zapasową strony na WP?

Jeśli macie witrynę na WordPressie to macie naprawdę spory wybór wtyczek wspomagających tworzenie backupów strony. Ja osobiście polecam Updraft Plus i o niej nieco więcej napiszę w tym artykule. Drugą dość popularną wtyczką do robienia backupów WP jest BackWPup, moim zdaniem jest jednak nieco mniej intuicyjna w obsłudze od Updraft.

Uwielbiam również wtyczkę Duplicator, której chętnie używam do przenoszenia stron z jednego hostingu na inny – jednak automatyczne backupy ma dopiero w płatnej wersji : ( a nie lubię płacić, gdy są dobre darmowe alternatywy.

Konfiguracja Updraft Plus

Wracając do Updraft Plus. Wtyczka jest darmowa i umożliwia automatyczne robienie kopii zapasowych strony m.in. na Dropbox oraz Google Drive. Umożliwia przywrócenie strony z kopii bezpośrednio przez panel WP (o ile nie wysypało się strony do tego stopnia, że i on przestał działać) oraz z poziomu FTP i phpmyadmin, więc w każdej sytuacji da się odtworzyć kopię strony, nawet na innym serwerze (o ile robimy kopię na dropbox / google drive, itp. zewnętrznym serwisie, a nie na serwerze, który również może paść).

Updraft Plus znajdziemy oczywiście w bazie wtyczek WP, a więc by ją zainstalować wchodzimy we wtyczki – dodaj nową.

kopia strony na WP

Po instalacji i włączeniu wtyczki wchodzimy w Ustawienie – UpdraftPlus Backups

kopia WordPress

Kiedy robimy to po raz pierwszy to trzeba skonfigurować miejsce do robienie backupów, ich częstotliwość oraz ilość kopii, która ma być przechowywana. W tym celu klikamy w opcjach Updraft klikamy zakładkę Ustawienia.

kopia strony na WordPress

Idąc od góry mamy częstotliwość robienia kopii zapasowej plików oraz obok ile kopii ma być przechowywanych, a po niżej to samo, ale w kontekście kopii bazy danych. W obu przypadkach warto ustawić sobie to samo.

updraft plus backup wp

Schodząc niżej można wybrać miejsce przechowywania backupu WP. Ja osobiście polecam dropboxa – przy zadbanej i zoptymalizowanej stronie / blogu spokojnie darmowa przestrzeń wystarczy na przechowywanie 2-3 kopii zapasowych (kopie automatycznie się nadpisują, więc nic nie trzeba ręcznie kasować). Warto się zapoznać z komunikatem, który zaznaczyłam na screen – często ludzie zapisują ustawienia, w wyskakującym okienku, które się pojawi dają anuluj i nie wracają do tego punktu, a jest to konieczne by połączyć dropboxa ze stronę – inaczej nie będą się robić nam kopie.

dropbox kopia strony

Jeszcze niżej można wybrać jakie elementy ma zawierać kopia – zalecam zaznaczyć wszystko. Można również schodząc jeszcze bardziej w dół włączyć sobie powiadomienia email. Jak to gotowe zapisujemy ustawienia.

backup strony na dropbox

Powinno wyskoczyć okienko, w którym powinno się kliknąć w ten link opisany jako Follow… by autoryzować dropboxa. Jeśli nie wyskoczy to wracamy do punktu z ustawieniami Dropbox i tam klikamy to co wcześniej było zaznaczone na screenie omawiającym przyłącz dropboxa.

wp backup na dropbox

Pojawi się pomarańczowa strona, klikamy Complete Setup, logujemy się na dropbox i gotowe.

dropbox kopia wordpressa

Robienie kopii zapasowej za pomocą Updraft Plus

Kiedy mamy już podpięte miejsce do przechowywania kopii, ustaloną częstotliwość oraz ilość backupów, która ma być przetrzymywana można przejść do zrobienia pierwszej kopii. Wracamy więc do pierwszej zakładki Bieżący status i klikamy duży niebieski przycisk Zrób kopię teraz.

tworzenie kopii zapasowej strony na wordpress

Zapyta nas się wtyczka, co tam chcemy sobie skopiować i czy zapisać wszystko w naszym podłączonym magazynie. Zgadzamy się na wszystko : )

backup strony na wordpress

Kopia się robi – chwilkę to potrwa – jak długo to zależy jak duża i ciężka jest strona / blog.

robienie backupu wordpressa

Po zakończeniu zrobione kopie zapasowe możecie zobaczyć na Waszym Dropbox oraz w zakładce Istniejące kopie zapasowe.

kopie zapasowe wp

W zakładce Istniejące kopie zapasowe klikając na poszczególne elementy można je sobie pobrać na dysk Waszego komputera – to tak zachowawczo jak boicie się awarii Dropboxa 🙂

pobieranie backupu

Przywracanie strony z backupu tworzonego przez Updraft Plus

Opcje są tutaj dwie – pierwsza ta przyjemniejsza, kiedy panel WP działa – w zakładce Istniejące kopie zapasowe przy wybranej klikacie Przywróć.

przywracanie strony wordpress

Zaznaczacie co ma być przywrócone i czekacie na efekt.

przywracanie kopii strony

Opcja druga – bardziej wymagająca – ręczne przywracanie strony przez FTP i phpmyadmin. W tym celu z Dropbox ściągamy sobie wszystkie pliki kopii i rozpakowujemy je u siebie na komputerze.

Następnie logujemy się na “serwer” przez klienta FTP – jak to zrobić opisuję w tym artykule i podmieniamy foldery themes, uploads, plugins i inne, których mamy kopię na te z backupu.

Dobrze jest również wgrać całego WP na nowo – pobierając najświeższą jego wersję i ją wrzucając na serwer. Pamiętajcie by “ocalić” plik wp-config.php (jeśli wgrywacie backup z powodu wirusów sprawdźcie czy w nim nic nie siedzi) i można także zostawić sobie .htaccess.

Pliki podmienione to jeszcze trzeba podmienić bazę w phpmyadmin. Namiary na to miejsce znajdziecie w panelu hostingu 🙂 Usuwamy wszystko co tam jest.

przywracanie bazy phpmyadmin

Następnie zakładka Import. Klikamy Wybierz plik i tam ładujemy plik z backupem bazy danych. Na koniec wykonaj i gotowe : )

backup bazy phpmyadmin

Mam nadzieję, że instrukcje będą pomocne i w razie awarii strony pomogą ją Wam przywrócić do pełnej funkcjonalności. W razie problemów zapraszam na grupę Biznes Bliższy Kobiecie lub na indywidualne konsultacje – nie gryzę : D

9
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
5 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
SylwiaSteinLidiaAbrysSylwia SteinMagda Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
blogierka
Gość

Jesteś genialna! <3

Magda
Gość
Magda

Hej! Kolejny świetny poradnik. Dzięki 🙂 A wiesz może, w którym miejscu na serwerze ta wtyczka zapisuje kopie zapasowe? Albo jak to sprawdzić?Szukam w ustawieniach i nie mogę znaleźć. Na serwerze znalazłam folder nazywający się „updraft”, ale tak się zastanawiam, czy to właśnie tam jest kopia zapasowa strony. Będę wdzięczna za podpowiedź. Pozdrawiam.

Abrys
Gość
Abrys

Dzięki za wtyczkę i przejrzysty opis, przetestujemy, bo backup rzecz ważna 😉

Lidia
Gość
Lidia

Dziękuję za świetny i klarowny poradnik! Kopia zapasowa wykonana bez problemów.