Czy zdarzyło Wam się, że nagle strona przestała działać? Nie życzę nikomu takiej sytuacji i tego stresu, ale niestety awarie się zdarzają i warto się na ten czas ubezpieczyć robiąc kopię zapasową swojej strony. Jak zrobić prosto backup strony kiedy nie ufa się tym od hostingodawcy, albo on ich nie robi? Można robić sobie ręcznie zrzut plików i bazy, albo by to zautomatyzować można napisać sobie skrypt. A prościej? Jakaś opcja dla laika? Można wtyczką, choć pamiętajcie, że one mogą mieć dziury.
Jak zrobić kopię zapasową strony na WP?
Jeśli macie witrynę na WordPressie to macie naprawdę spory wybór wtyczek wspomagających tworzenie backupów strony. Jedną z nich jest Updraft Plus i o niej nieco więcej napiszę w tym artykule. Drugą dość popularną wtyczką do robienia backupów WP jest BackWPup, moim zdaniem jest jednak nieco mniej intuicyjna w obsłudze od Updraft.
Niektórzy wspomninają również wtyczkę Duplicator, której ja czasem używam do przenoszenia stron z jednego hostingu na inny – jednak automatyczne backupy ma dopiero w płatnej wersji : ( a nie lubię płacić, gdy są dobre darmowe alternatywy.
Konfiguracja Updraft Plus
Wracając do Updraft Plus. Wtyczka jest darmowa i umożliwia automatyczne robienie kopii zapasowych strony m.in. na Dropbox oraz Google Drive. Umożliwia przywrócenie strony z kopii bezpośrednio przez panel WP (o ile nie wysypało się strony do tego stopnia, że i on przestał działać) oraz z poziomu FTP i phpmyadmin, więc w każdej sytuacji da się odtworzyć kopię strony, nawet na innym serwerze (o ile robimy kopię na dropbox / google drive, itp. zewnętrznym serwisie, a nie na serwerze, który również może paść).
Updraft Plus znajdziemy oczywiście w bazie wtyczek WP, a więc by ją zainstalować wchodzimy we wtyczki – dodaj nową.
Po instalacji i włączeniu wtyczki wchodzimy w Ustawienie – UpdraftPlus Backups
Kiedy robimy to po raz pierwszy to trzeba skonfigurować miejsce do robienie backupów, ich częstotliwość oraz ilość kopii, która ma być przechowywana. W tym celu klikamy w opcjach Updraft klikamy zakładkę Ustawienia.
Idąc od góry mamy częstotliwość robienia kopii zapasowej plików oraz obok ile kopii ma być przechowywanych, a po niżej to samo, ale w kontekście kopii bazy danych. W obu przypadkach warto ustawić sobie to samo.
Schodząc niżej można wybrać miejsce przechowywania backupu WP. Ja osobiście polecam dropboxa lub dysk Google – przy zadbanej i zoptymalizowanej stronie / blogu spokojnie darmowa przestrzeń wystarczy na przechowywanie 2-3 kopii zapasowych (kopie automatycznie się nadpisują, więc nic nie trzeba ręcznie kasować). Zapamiętajcie też jedno, nigdy nie robimy backupów na hostingu, gdzie mamy stronę! Warto się zapoznać z komunikatem, który zaznaczyłam na screen – często ludzie zapisują ustawienia, w wyskakującym okienku, które się pojawi dają anuluj i nie wracają do tego punktu, a jest to konieczne by połączyć dropboxa ze stronę – inaczej nie będą się robić nam kopie.
Jeszcze niżej można wybrać jakie elementy ma zawierać kopia – zalecam zaznaczyć wszystko. Można również schodząc jeszcze bardziej w dół włączyć sobie powiadomienia email. Jak to gotowe zapisujemy ustawienia.
Powinno wyskoczyć okienko, w którym powinno się kliknąć w ten link opisany jako Follow… by autoryzować dropboxa. Jeśli nie wyskoczy to wracamy do punktu z ustawieniami Dropbox i tam klikamy to co wcześniej było zaznaczone na screenie omawiającym przyłącz dropboxa.
Pojawi się pomarańczowa strona, klikamy Complete Setup, logujemy się na dropbox i gotowe.
Robienie kopii zapasowej za pomocą Updraft Plus
Kiedy mamy już podpięte miejsce do przechowywania kopii, ustaloną częstotliwość oraz ilość backupów, która ma być przetrzymywana można przejść do zrobienia pierwszej kopii. Wracamy więc do pierwszej zakładki Bieżący status i klikamy duży niebieski przycisk Zrób kopię teraz.
Zapyta nas się wtyczka, co tam chcemy sobie skopiować i czy zapisać wszystko w naszym podłączonym magazynie. Zgadzamy się na wszystko : )
Kopia się robi – chwilkę to potrwa – jak długo to zależy jak duża i ciężka jest strona / blog.
Po zakończeniu zrobione kopie zapasowe możecie zobaczyć na Waszym Dropbox oraz w zakładce Istniejące kopie zapasowe.
W zakładce Istniejące kopie zapasowe klikając na poszczególne elementy można je sobie pobrać na dysk Waszego komputera – to tak zachowawczo jak boicie się awarii Dropboxa 🙂
Przywracanie strony z backupu tworzonego przez Updraft Plus
Opcje są tutaj dwie – pierwsza ta przyjemniejsza, kiedy panel WP działa – w zakładce Istniejące kopie zapasowe przy wybranej klikacie Przywróć.
Zaznaczacie co ma być przywrócone i czekacie na efekt.
Opcja druga – bardziej wymagająca – ręczne przywracanie strony przez FTP i phpmyadmin. W tym celu z Dropbox ściągamy sobie wszystkie pliki kopii i rozpakowujemy je u siebie na komputerze.
Następnie logujemy się na “serwer” przez klienta FTP – jak to zrobić opisuję w tym artykule i podmieniamy foldery themes, uploads, plugins i inne, których mamy kopię na te z backupu.
Dobrze jest również wgrać całego WP na nowo – pobierając najświeższą jego wersję i ją wrzucając na serwer. Pamiętajcie by “ocalić” plik wp-config.php (jeśli wgrywacie backup z powodu wirusów sprawdźcie czy w nim nic nie siedzi) i można także zostawić sobie .htaccess.
Pliki podmienione to jeszcze trzeba podmienić bazę w phpmyadmin. Namiary na to miejsce znajdziecie w panelu hostingu 🙂 Usuwamy wszystko co tam jest.
Następnie zakładka Import. Klikamy Wybierz plik i tam ładujemy plik z backupem bazy danych. Na koniec wykonaj i gotowe : )
Mam nadzieję, że instrukcje będą pomocne i w razie awarii strony pomogą ją Wam przywrócić do pełnej funkcjonalności. W razie problemów zapraszam na grupę Biznes Bliższy Kobiecie lub na indywidualne konsultacje – nie gryzę : D
Jesteś genialna! <3
Dziękuję 🙂
Hej! Kolejny świetny poradnik. Dzięki 🙂 A wiesz może, w którym miejscu na serwerze ta wtyczka zapisuje kopie zapasowe? Albo jak to sprawdzić?Szukam w ustawieniach i nie mogę znaleźć. Na serwerze znalazłam folder nazywający się „updraft”, ale tak się zastanawiam, czy to właśnie tam jest kopia zapasowa strony. Będę wdzięczna za podpowiedź. Pozdrawiam.
Jeśli nie ustawisz innego miejsca przechowywania to tam właśnie powinny lądować. Zalecam jednak robienie backupów poza serwerem w razie jego awarii.
Dziękuję Ci. Wiem, że lepiej mieć poza serwerem, dlatego na razie będę sobie ręcznie kopiować z serwera na dysk.
nie ma za co ?
Dzięki za wtyczkę i przejrzysty opis, przetestujemy, bo backup rzecz ważna 😉
Dziękuję za świetny i klarowny poradnik! Kopia zapasowa wykonana bez problemów.
Cieszę się, że się udało 🙂
Hej! przygotowuję się do przywrócenia strony z powodu wirusów. Jak sprawdzić plik wp-config.php pod kątem zawirusowania?
Najlepiej skopiuj sobie dane Twojej bazy i to, co ustawiałaś w wp-confing. Potem wgraj świeży plik wp-config i uzupełnij dane bazy, etc. 🙂
Hej, mam problem z dostaniem się na swój panel admin w wordpress (serwer nazwa.pl) z powodu jakiegoś błędu, tzn, wyświetlają mi się 4 linijki tekstu : „Warning: include_once(): Failed opening '/home/mindfulprejm/ftp/mindfulpresencenowy/wp-content/plugins/hummingbird-performance/core/class-abstract-module.php’ for inclusion (include_path=’.:/usr/share/php:/usr/share/pear’) in /home/mindfulprejm/ftp/mindfulpresencenowy/wp-content/advanced-cache.php on line 24…”
Dostałem backup sprzed awarii, ale nie bardzo wiem jak się tam dostać, żeby podmienić stronę z backupu.
Dzięki za wszelkie sugestie.
Wojtek
Cześć, backup możesz przywrócić przez FTP wrzucając pliki, dostęp FTP wygenerujesz w panelu nazwa.pl. Pliki bazy jeśli też chcesz podmienić to w phpmyadmin – też w nazwa znajdziesz namiar na niego 🙂 a dane do bazy w pliku wp-config.php. Zanim zaczniesz przywracać backup spróbuj przez ftp zmienić nazwę folderu wtyczki Hummingbird – wyłączysz ją wtedy i wywalić plik advanced-cache.php. To o niej coś tu melduje błąd
Cześć, dziękuję za odpowiedź :). Niestety po zmianie nazwy pojawiły się dodatkowe 2 linijki, gdy usunąłem z ftp tą wtyczkę było tak samo (czyli dwie nowe linijki).
Jak masz backup to wgraj pliki przez FTP, a bazę w phpmyadmin
Załatwione, musiałem jeszcze usunąć plik advanced cache, dziękuję za pomoc 🙂
Nie ma za co 🙂
Cześć! Być może głupie pytanie, ale nie daje mi spokoju: korzystam z motywu X, robię backup. Chcę jednak sprawdzić motyw Y. Koniec końców okazuje się, że na motywie X strona się jednak lepiej prezentowała. Czy powrót do poprzedniego motywu przywróci automatycznie wszystkie ustawienia, wzory stron itp., jakie wcześniej stworzyłem i czy zrobi się to „samo”, czy też potrzebne będzie wczytanie kopii zapasowej z Updrafta? A może w ogóle taki bezbolesny powrót nie jest możliwy ? Z góry dzięki ! 🙂
Cześć, ustawienia motywu czy personalizacji (wygląd – dostosuj) najprawdopodobniej będzie trzeba ustawić na nowo, co do podstron to jeśli nic nie usuwałeś to powinny tam być. Trzeba aktywować wtyczki, które były we wcześniejszym motywie jak zostały wyłączone, bo jeśli tam był builder jakiś to on będzie odpowiadał za układ tych podstron. Inne motywy warto testować sobie na kopii strony odpalonej na jakieś testowej domenie czy subdomenie.
Hej. Dzięki za poradnik. Czy orientujesz się, czy jest jakiś limit rozmiaru eksportowanego bądź przywracanego pliku? Korzystałem z wtyczki której autor nigdzie nie wspomniał, że powyżej 200mb będę musiał kupić wytczkę za 99 dolarów i jak strona się sypnęła to musiałem ręcznie ją przywracać. Dzięki, pozdrawiam
Jeśli chodzi o Updrafta to nie spotkałam się tam z limitem co do wielkości kopii.
Ok. Dziękuję bardzo za odpowiedź. Wtyczka jest świetna i chyba nie ma nic gorszego jak brak kopii i rozsypanie się strony. A zdarzyło mi się. Pozdrawiam.
Strona mi padła ale teraz właśnie czytam jak ją zabezpieczyć 🙂
Mam pliki kopii na lokalnym komputerze. Korzystając z wtyczki UpdrafyPlus chciałem je przywrócić w nowej lokalizacji WP. Niestety nie widzę linku Upload backup files.
Poniżej cały tekst wyświetlany:
If you have an existing backup that you wish to upload and restore from, then please use the “Upload backup files” link above. Or, if they are in remote storage, you can connect that remote storage (in the “Settings” tab), save your settings, and use the “Rescan remote storage” link.
Pliki Updraft możesz wgrać przez klienta FTP na serwer, zaś bazę danych (ten plik .sql) w phpmyadmin – tam się dostaniesz zwykle przez panel hostingu 🙂