Kto z Was już zaktualizował WordPress do wersji 5? Jak Wam się podoba nowy edytor Gutenberg? Z opinii osób, które do mnie piszą 80% jest z niego mega niezadowolonych, ale znów osoby, które dopiero co startują z własnym blogiem lub stroną go sobie chwalą. Jeśli jesteś w grupie tych osób, które się z “Gutkiem” nie polubiły to nic straconego – możecie szybko przywrócić klasyczny edytor. Jak?

Gutenberg może się nie podobać. Też jestem przyzwyczajona do klasycznego edytora – jak ktoś ponad 10 lat go ogląda to faktycznie nie tak łatwo się przestawić – tym bardziej, że ja ogólnie nie mam zamiłowania do builderów, a “Gutek” (chyba mogę go tak nazywać co?) jest na razie taką jego namiastką, ale z pewnością będzie rozbudowywany – już można znaleźć wtyczki z dodatkami do Gutenberga, które rozszerzają jego możliwości – na grupie “Zostań specką!” pokazywałam na live ostatnio jeden taki dodatek, więc można zobaczyć powtórkę w zakładce z filmami : )

Okej, ale do celu. Jak pozbyć się Gutenberga i przywrócić klasyczny edytor? Najszybciej można zrobić to za pomocą wtyczki “Classic Editor”, którą znajdziecie w repozytorium WordPressa. Z tego co wyczytałam do 2022 ma być wspierana taka możliwość zmiany edytora za jej pomocą.

Wejdźcie więc we Wtyczki – Dodaj nową i w szukajkę wpiszcie “Classic Editor” a następnie kliknijcie Zainstaluj teraz oraz Aktywuj.

No i to w zasadzie tyle – Gutenberg zostaje zmieniony na klasyczny edytor, który był wcześniej. Jak wejdziecie w ustawienia tejże wtyczki to możecie włączyć możliwość przechodzenia pomiędzy edytorami.

W repozytorium WP znajdziecie również inne wtyczki, które dezaktywują Gutenberga, ale ich nie testowałam, więc nie powiem czy są godne uwagi – ta podana przeze mnie to taka oficjalna, więc myślę, że warto się jej trzymać : )

Dajcie znać czy “Gutek” przypadł Wam do gustu, czy wracacie jednak do starego edytora : )

Share: