Jak zainstalować WordPress przez FTP

Tak sobie ostatnio zdałam sprawę z tego, że nie napisałam jeszcze nic o instalacji WordPressa, a bardzo często pytacie mnie jak tego dokonać. Nadrabiam więc braki i poniżej znajdziecie instrukcję instalacji WordPressa przez FTP. Ci, którzy myślą, że to level master oznajmiam, iż to tylko tak strasznie brzmi. Mogę się założyć, że jak spróbujecie to sami dojdziecie do wniosku, iż to pikuś. To co – przyjmujecie zakład?

Instalacja WordPressa przeraża wielu, szczególnie wtedy, gdy się okazuje, że na hostingu nie ma autoinstalatora, a support w tej kwestii odsyła człowieka z kwitkiem. Nie ma jednak co panikować, jestem pewna, że każdy sobie poradzi z instalacją WP przez FTP, jak tylko uwierzy w siebie i skorzysta z mojej instrukcji.

Krok 1 – ogarniamy dane do FTP

Niektórym robi się słabo na samo słowo FTP, jednak zapewniam, że ten kosmicznie brzmiący skrót nie wymaga od Was Bóg wie czego. Wszystko co kryje się pod tą tajemniczą nazwą jest do znalezienie w panelu Waszego hostingu. Pisałam już o tym tutaj na blogu, więc jak jeszcze ktoś z Was nie czytał to odsyłam do artykułu https://sylwiastein.pl/domeny-i-hostingi/ftp-co-to-takiego-i-jak-je-stworzyc/

Krok 2 – pobieramy pliki WordPress

Aktualną wersję WordPressa pobierzecie zawsze ze strony https://pl.wordpress.org/download/ – nie zalecam pobierania z innych źródeł niż oficjalna strona WP.

Krok 3 – rozpakowujemy zip i wrzucamy pliki na serwer

Pobrany zip z plikami WordPressa musimy rozpakować u siebie na dysku, a następnie wypakowane pliki wgrać przez FTP na nasz serwer. Można wrzucić pliki w główny katalog na serwerze i tam zainstalować stronę, aczkolwiek ja zalecam metodę podpinania stron pod katalogi – w przypadku, gdy będziecie chcieć mieć więcej stron na jednym serwerze nie zrobi Wam się bałagan, bo każda domena będzie przypisana do konkretnego katalogu.

Krok 4 – tworzymy bazę danych w panelu hostingu

Żeby zainstalować WordPressa potrzebna jest nam baza danych. Sama się nie wyczaruje – musimy ją stworzyć, a robi się to w panelu hostingu. W zależności od tego, gdzie macie hosting proces tworzenia bazy może nieco inaczej wyglądać – ostatecznie jednak niezależnie od hostingu uzyskacie takie dane jak: nazwa bazy, nazwa użytkownika, hasło. Warto również sprawdzić jaki jest host – czy będzie to localhost czy jest w panelu hostingu podane coś innego.

UWAGA: pamiętajcie by dać jakieś mało oczywiste hasło i nazwę użytkownika.

Krok 5 – uzupełniamy dane bazy w pliku wp-config.php

Zacznę od pytania, które często słyszę od osób, którym pomagam zainstalować WP. Po co ręcznie uzupełniać ten plik jak można już na tym etapie wpisać w przeglądarkę adres strony i pojawi się instalator WordPressa? No po co?

Potrzymam Was chwilę w niepewności : )

Tymczasem wracamy do naszego FTP i w plikach, które wgraliśmy szukamy wp-config-sample.php i zmieniamy mu nazwę na wp-config.php. Następnie otwieramy plik w edytorze tekstowym i w miejscu na dane bazy wpisujemy to co udało nam się wyczarować w panelu hostingowym.

Teoretycznie to wystarczy by zainstalować WordPressa, ale osobiście zalecam jeszcze wykonanie kilku innych czynności związanych z tym plikiem, które mają na celu podniesienie bezpieczeństwa Waszej strony. I właśnie dlatego zalecam uzupełniane pliku wp-config.php ręcznie, a nie korzystanie z instalatora.

Po pierwsze: Zmieniamy prefix bazy danych z wp_ na coś innego
Po drugie: generujemy własne klucze zabezpieczające dane przechowywane w ciasteczkach
Po trzecie: przenosimy dane bazy do osobnego pliku
Po czwarte: ukrywamy błędy na stronie
Po piąte: wyłączamy możliwość edycji plików motywu i wtyczek bezpośrednio przez panel WordPress

Więcej o bezpieczeństwie w WordPress w artykule https://sylwiastein.pl/wordpress/jak-zabezpieczyc-strone-na-wordpress/

Krok 6 – instalujemy WP

Jak dane do bazy są już uzupełnione to czas na zainstalowanie WP. Podajemy więc adres naszej www w pasku adresu i pojawi się okienko na podanie nazwy strony, użytkownika i hasła.

UWAGA: Jeśli macie podpięty na hostingu SSL to warto przy instalacji podać adres z https://

Pamiętajcie również, aby dać bardziej skomplikowaną nazwę użytkownika niż admin oraz bardziej skomplikowane hasło aniżeli qwerty123

Krok 7 – ciesz się zainstalowanym WP i zacznij pracować nad swoją stroną!

To już koniec instalacji. Możesz się zalogować do panelu WordPress i zacząć budować swoją wymarzoną stronę www. Prawda, że te 7 kroków to była bułka z masłem? Dajcie znać jak Wam poszło z instalacją w komentarzach lub na grupie Biznes bliższy kobiecie

Jeden komentarz

  1. Miałem kiedyś autoinstalatora. Wystarczyło dodać zip systemu i kilka plików na serwer. Potem otworzyć adres pliku w polu wyszukiwarki, potem wbić imię i hasło i już. System był zainstalowany. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *