Jak ustawić informację „strona w budowie”

“Nie od razu Rzym zbudowano”. Pewnie nieraz słyszeliście to powiedzenie w kontekście Waszego biznesu. W kontekście strony www również sprawdza się znakomicie, gdyż proces jej tworzenia trwa. Niezależnie czy będziecie ją tworzyć samodzielnie czy też będzie to robił dla Was specjalista, nie pojawi się ona w sekundę, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.

Gdy zlecacie komuś zrobienie strony www to zwykle stawiana jest ona na serwerze testowym a dopiero potem przenoszona pod Waszą domenę, gdy zaś tworzycie ją samodzielnie to zwykle robicie to już na Waszym hostingu, pod Waszą domeną i wtedy nachodzi Was pytanie – co zrobić by ludzie nie widzieli bałaganu, jaki pojawić się może podczas testowania różnych rozwiązań. Jak więc ukryć stronę przed czytelnikami, kiedy nie jest jeszcze gotowa?

Możecie testować stronę np. na subdomenie, a potem przenieść ją pod docelowy adres, ale to stwarza nieco więcej pracy (jeżeli jednak tak właśnie robicie zerknijcie do artykułu na temat wtyczki duplicator). Jeśli chcecie zaoszczędzić czas na przenoszeniu to z pomocą przyjdzie tutaj Wam tzw. “zaślepka”, czyli komunikat / informacja w stylu “strona w budowie”, którą będą widzieć Wasi odwiedzający. Jak coś takiego ustawić na swojej stronie na WP?

Oczywiście jest na to wtyczka!

A nawet kilka. Wchodząc w repozytorium wtyczek WP i wpisując w wyszukiwarkę “maintenance mode” dostaniecie cały szereg wtyczek typu “strona w budowie” do wyboru. Czym się różnią? Niektóre pozwalają tylko na ustawienie treści, inne np. na dodanie newslettera, licznika odmierzającego czas do uruchomienia strony, ikonek social mediów, etc. Którą ja wybieram?

Polecana wtyczka coming soon

Mój wybór zwykle pada na wtyczkę WP Tryb Konserwacji. Można w niej ustawić w zasadzie wszystko co może być przydatne na takiej stronie coming soon, czyli:

  • własne tło
  • własny komunikat
  • odliczanie
  • zapis do newslettera
  • ikonki do serwisów społecznościowych
  • podpiąć kod Google Analytics
  • włączyć lub wyłączyć dostęp robotom wyszukiwarek
  • można nawet ustawić bota, który “pogada sobie” z czytelnikiem : )
  • oczywiście komunikaty pod RODO również są tutaj do aktywowania

Jak działa wtyczka maitenance mode?

Niezależnie od wybranej wtyczki celem jej działania będzie pokazanie czytelnikowi ekranu informującego o tym, że strona jest w budowie, po to, aby nie widział on bajzlu, który pojawia się, gdy grzebiemy na stronie, testujemy różne moduły, opracowujemy jej układ, etc.

A co z robotami wyszukiwarek?

Jeśli wybierzecie wspomnianą przeze mnie wtyczkę “WP Tryb Konserwacji” macie możliwość wyboru czy roboty wyszukiwarek mają mieć wstęp na stronę i indeksować już treści na niej zawarte, czy chcecie wpierw w spokoju skończyć stronę i dopiero potem wpuścić roboty na stronę. Które rozwiązanie jest lepsze?

Jeśli budujecie całkiem nową stronę to lepiej jest wpuścić roboty dopiero jak będzie opracowana architektura treści by poprawnie zaindeksowane zostały wpisy i podstrony. Jeżeli jednak macie już stronę i tylko np. zmieniacie motyw, zostawcie dostęp robotom, by nie widziały przerwy w działaniu strony.

Wiemy co z czytelnikiem i robotami, a co z zarządzającymi stroną?

Administratorzy po zalogowaniu się do kokpitu WordPressa będą widzieć stronę tak jakby w ogóle tej wtyczki coming soon nie było. W polecanej przeze mnie wtyczce jest możliwość ustawienia również by także inne role na stronie miały dostęp do faktycznego jej wyglądu czyli np. redaktor czy autor po zalogowaniu również ma możliwość zobaczenia strony na etapie jej tworzenia.

Jak wyłączyć tryb w budowie?

Wystarczy zdezaktywować wtyczkę : ) Jeśli już całkowicie zakończyliście prace nad stroną usuńcie wtyczkę z Waszego WP.

Macie pytania? Zapraszam do zadawania ich na grupie “Biznes bliższy kobiecie”.

Subscribe
Powiadom o
guest
15 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kasia | #kasiaikod
Kasia | #kasiaikod
5 lat temu

Dzięki za ten wpis – ja korzystałam w swoim czasie z polecanej Coming Soon Page and Maintenance Mode od SeedPod. Sprawdzę, jak wypada wtyczka polecana przez Ciebie. A przy okazji – jeśli jeszcze nie ma strony, jest „w budowie”, jak przekonujesz do siebie dostawcę newslettera? Ja musiałam trochę się nagminastykować z udowadnianiem MailerLite, że strona będzie i że nie jest „fejkowa”. Serdeczności!

Janusz Kamiński
Janusz Kamiński
5 lat temu

Myślę, że podczas przebudowy strony, która miała stałych odbiorców użycie takiego rozwiązanie to „must have”. 🙂

Tomasz
Tomasz
5 lat temu

Witam
A co może się dziać ze wtyczka jest aktywna z moimi ustawieniami a cały czas widać motyw strony tak jakby wtyczka nie dzialala?

Aga
Aga
4 lat temu

Super artykuł, bardzo pomocny, szczególnie jeśli ktoś jest tak jak ja, samoukiem WP 🙂 Dzięki!

Monika
Monika
4 lat temu

Hej, a czy jest jakaś wtyczka żeby wyłączyć tylko jedną stronę na stronie www, a nie całą domenę?

Jarek
Jarek
4 lat temu

Dzięki Sylwia.
Właśnie tego szukałem..

Paweł
Paweł
2 lat temu

Super! Tego szukaliśmy, dziękuję 🙂

Joanna
Joanna
7 miesięcy temu

Dziękuję za wpis i pomoc! Działa 🙂