Sporo osób decyduje się wystartować z własnym sklepem internetowym na Woocommerce. Co nieco o nim pisałam tutaj, w kontekście doboru odpowiedniej platformy e-commerce, więc możecie sobie zerknąć, a w tym wpisie będzie o motywach pod sklep online tworzony właśnie na WordPress + Woocommerce.
Moje wpisy jak pewnie zauważyliście są pisane pod Was, jako odpowiedź na najczęściej nurtujące Was pytania. Tak też jest i tym razem. Często pytacie na grupach FB oraz mnie prywatnie jaki motyw wybrać pod Woocommerce, żeby sklep ładnie wyglądał, był funkcjonalny i poprawny od tej technicznej strony (no o tym ostatnim elemencie często zapominacie, a w zasadzie moim zdaniem to najważniejszy punkt, bo wizualnie zawsze motyw można dopasować do swoich potrzeb, a jak kod jest “skopany” to już trudniej doprowadzić go do ładu).
Na co zwracać uwagę wybierając motyw?
Przede wszystkim zwróćcie uwagę na to czy motyw jest systematycznie aktualizowany i kiedy była jego ostatnia aktualizacja. Zerknijcie też jak długo motyw jest na rynku – w przypadku “świeżynek” trzeba się zastanowić czy warto brać taki motyw, skoro nie wiadomo czy aktualizacje będą na bieżąco robione, czy support dobrze działa, czy ogólnie motyw poprawnie działa, skoro nie ma jeszcze o nim żadnych opinii.
Gdy kupujecie płatny motyw to zwróćcie sobie uwagę na ten support i opinie klientów – na themeforest np. można zerknąć pod motywem na opinie klientów i ich pytania oraz na to czy na te ich zapytania pojawiają się odpowiedzi ludzi z supportu.
Zerknijcie sobie również czy demo się szybko ładuje – możecie na czuja czy u Was śmiga, a możecie także spróbować w narzędziach takich jak Page Speed Insights oraz Gtmetrix.
Dobrze też zerknąć sobie w kod – czy nagłówki są jak być powinny – przede wszystkim czy stosowane są nagłówki h1 np. dla tytułów wpisów.
Jeśli te techniczne kwestie są w porządku to spójrzcie czy motyw na pewno ma wszystko co Wam potrzeba i czy wygląda tak jak Wy chcecie – oczywiście wszystko da się dopracować pod siebie – kwestia potem czasu i umiejętności, więc jeśli zależy Wam na tym by jak najszybciej samodzielnie stworzyć sklep to warto poświęcić chwilę dłużej na poszukiwanie, bo a nuż trafi się jeszcze lepszy.
I jeszcze jedna kwestia – jeśli wybieracie jakiś ogólny motyw pod WP, bo sklep ma być tylko dodatkiem – a nie grać w nim główną rolę – zwróćcie uwagę na to by miał wsparcie dla Woocommerce, żeby wszystkie elementy od razu Wam się ładnie ostylowały i nie trzeba było już dodatkowo grzebać w css czy nawet w plikach motywu.
Darmowy motyw czy płatny?
Najczęstszym dylematem podczas wyboru motywu (nie tylko pod sklep) jest to, czy powinien on być płatny czy wystarczy jednak darmowy. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi – co lepiej jest wybrać, w obu przypadkach można trafić i dobrze i źle.
Wśród darmowych motywów można znaleźć perełki np. bardzo fajny w customizacji jest motyw ShopIsle, a także motywy takie jak: Shop Elite, xClean, Azera Shop. Ciekawy jest również Crimson Rose, który “opiera się” na Gutenbergu. Zaś pośród płatnych można znaleźć toporne na zmiany motywy, których kod woła o pomstę do nieba, a chcąc zmienić kolor fonta to trzeba bawić się w CSS, a skoro się płaci to takie podstawowe elementy jak fonty chciałoby się jednak zmieniać chociażby w personalizacji.
Motywy Woocommerce płatne – gdzie szukać?
Na rynku w zasadzie jest dwóch większych graczy jeśli chodzi o duży wybór płatnych motywów pod WordPress / Woocommerce – Themeforest i Templatemonster. W obu można przebierać w motywach i spokojnie każdy coś dla siebie znajdzie. O ile Themeforest ludzie dosyć dobrze kojarzą, o tyle Templatemonster nie każdy zna i często dostaję właśnie pytania typu czy warto tam kupić motyw pod sklep online.
Trudno dać jednoznaczną odpowiedź, bo zależy na jaki trafi się motyw – zarówno na TF jak i na Templatemonster znaleźć można świetne motywy jak i takie – za przeproszeniem – do “dupy”. W związku jednak z licznymi w ostatnim czasie pytaniami o motywy Woocommerce od Templatemonster zrobiłam test jednego z nich. Wybór padł na GiftShop – https://www.templatemonster.com/pl/demo/70391.html
Wybrałam go, bo mi wpadł w oko. Większość z Was wybiera motywy oczami no i tak też zrobiłam. Nie patrzyłam co w nim siedzi, na czym zbudowany – dopiero jak sobie zainstalowałam go, to zauważyłam, że jest zbudowany na Elementorze, którego nie lubię, ale wbrew uprzedzeniom całkiem fajnie tutaj działa i nic się nie sypało.
Po instalacji demo wszystko wyglądało dokładnie jak powinno. Sama instalacja przebiegła z lekkimi problemami, a mianowicie zwisł pasek postępu, ale po odświeżeniu leciało wszystko dalej, więc do przejścia. Minus motywu – brak child theme, ale to standard w motywach od potworków i do tego trzeba się przyzwyczaić i taki motyw potomny ogarnąć samodzielnie. Nie jest to trudne – napisałam nawet wpis na ten temat, który znajdziecie o tutaj.
A jak pod kątem technicznym? Zdziwiła mnie prędkość ładowania. Bez jakiejkolwiek optymalizacji desktop był ponad 80, a mobile 70 parę więc całkiem nieźle. Podążając za wskazówkami Page Speed czy Gtmetrix można spokojnie by przy nim wyciągnąć lepsze wyniki. Z innych techniczny – jak to zwykle w gotowych motywach bywa, mamy rekomendowanych mnóstwo wtyczek, spokojnie można część z nich usunąć jeśli będą Wam zbędne. Jeśli chodzi o nagłówki to h1 są przygotowane m.in. jako tytuł wpisu czy nazwa produktu, są też na stronie głównej, ale tak akurat przesadzili z ich ilością, więc tutaj by trzeba popracować nad nimi, ale można to zrobić w Elementorze.
Odpowiadając więc na Wasze pytanie – czy warto kupić motyw pod sklep online na Templatemonster – jak dobrze wybierzecie to warto : )
Chcę sprzedawać kursy online jaki wybrać motyw?
Wrzucam jako osobne pytanie, bo ostatnio sporo osób interesuje się tworzeniem i sprzedażą kursów. Jeśli chodzi o samą sprzedaż to stosujecie te same zasady co przy wyborze motywu pod Woo dla każdego innego sklepu. Kwestia ma się nieco inaczej jeśli chcecie mieć stworzony cały system LMS do prowadzenia takich kursów. Tutaj warto wtedy zwrócić dodatkowo uwagę na to, by motyw dobrze współpracował z takich systemem, by nie trzeba nic dodatkowo stylować.
Z takich popularnych LMSów pod WordPress mamy LearnPress i LearnDash, do nich można znaleźć dedykowane motywy, które nie będą wymagały od Was żadnego grzebania w kodzie czy CSS. Dodatkowo na przykładzie LearnPress jak kupicie dedykowany do niego motyw na Themeforest od Thimpress dostanie się cały pakiet płatnych dodatków w cenie motywu.
Macie jakieś pytania o motywy dla sklepów internetowych? Uderzajcie na grupę Biznes Bliższy Kobiecie.