Czy można zrobić profesjonalną stronę na darmowym motywie?

Czas na odpowiedź na kolejne pytanie z klasyki gatunku. Pytanie, które pojawia się bardzo często zarówno wśród osób, które chcą stworzyć stronę www samodzielnie, jak i wśród tych, którzy chcą zająć się tworzenie stron zarobkowo.

Osobiście już nie raz mówiłam, że darmowe motywy nie są złe, co więcej dają bardzo dużo możliwości, tylko trzeba dobrze wybrać i wiedzieć w jaki sposób wycisnąć z niego jak najwięcej.

Co to znaczy profesjonalna strona internetowa?

Na początek warto wyjaśnić co znaczy pojęcie “profesjonalna strona”. Powinna być to strona, która spełnia wszystkie wymagania w danej dziedzinie, powinna zawierać fachowe informacje na wysokim poziomie i musi spełniać wymagania profesjonalistów w danej dziedzinie. Dodatkowo strona internetowa powinna być zrobiona według dobrych praktyk tworzenia witryn internetowych, zgodnych ze sztuką webdesigner. Z doświadczenia jednak wiem, że w tym przypadku duże znaczenie ma wiele różnych czynników i nie da się określić wszystkich zasad jako białe i czarne. W przypadku tworzenia stron internetowych pojawia się wiele szarości. I jest to jak najbardziej okej, bo na stworzenie strony internetowej wpływa dużo czynników takich jak m.in. czas jej wykonania czy budżet klienta. 

Czas rozwiać wątpliwości!

Zastanawiałam się, skąd pojawiły się takie wątpliwości u początkujących osób i myślę, że wynikają one stąd, że wykorzystujemy na własne cele (lub cele klienta) coś darmowego, co ktoś inny udostępnił dla wszystkich. I skoro każdy z nas może to wykorzystać, zrobić na tym stronę, to jak dodatkowo wziąć za to pieniądze? W głowie początkującej osoby pojawił się problem związany z etycznym zachowaniem, wobec pracy innych osób. 

Warto więc uzmysłowić sobie bardzo ważną rzecz. Sam WordPress jest zbudowany na tej samej zasadzie. Wgranie i tworzenie strony internetowej za pomocą WP jest darmowe na pewnym poziomie. Licencja WordPress jest darmowa. Samo wdrożenie WordPressa już łączy się z pracą, którą trzeba wykonać. I właśnie za to płaci klient. Za czas, który poświęca się na wdrożenie i zbudowanie strony. 

Odpowiadając więc na pytanie: Czy można zrobić profesjonalną stronę na darmowym motywie? Odpowiedź brzmi tak! I bez obaw, można wziąć za to pieniądze. 

Istotne obszary podczas tworzenia strony internetowej

Pokażę Wam etapy pracy nad stroną internetową i mam nadzieję, że rozwieję wasze wątpliwości. Zobaczycie, że nie ma większego znaczenia czy motyw jest darmowy, czy płatny, bo ilość wkładanej pracy w postawienie strony internetowej jest taka sama. 

Pierwszy i najważniejszy obszar, poruszany jeszcze przed budową strony internetowej to to jak będzie wyglądała strona internetowa. Jeśli znajdziesz motyw darmowy, który pasuje do zbudowanego na początku konceptu strony, a daje możliwości na modyfikację fontów i doboru kolorów lub kolumn, to nie ma żadnych przeszkód, aby z takiego motywu skorzystać. Ten motyw da możliwość na stworzenie profesjonalnej strony internetowej, która będzie dobrze się prezentowała zarówno na komputerze, jak i telefonie. 

Drugim ważnym aspektem obok wyglądu, jest użyteczność strony. Istotne jest żeby strona była łatwa w obsłudze i powinna dawać szybko odpowiedzi na pytania, z którymi przychodzą nasi klienci. Użyteczne rozwiązania, w dużej mierze zależą od doboru odpowiedniego motywu, a wiele darmowych motywów jest wykonanych w prosty i przejrzysty sposób, dlatego są one bardzo dobrym wyborem, aby ułatwić życie naszemu klientowi.  

Trzeci aspekt to sprawy związane z optymalizacją i wyszukiwaniem naszej strony pod kątem SEO. Większość darmowych motywów ma od razu struktury nagłówków zrobione w całkiem dobry sposób. Jednak, to na osobie, która tworzy stronę spoczywa ciężar dostosowania strony pod względem struktury i linkowania tak, żeby ta strona była  jak najlepiej przygotowana pod kątem SEO. Pamiętaj więc, że motyw jest tylko narzędziem do osiągnięcia celu. Zarówno na darmowym motywie, jak i motywie Premium, możesz stronę internetową dostosować do wymagań SEO. I można zrobić to dobrze lub źle, wszystko zależy od umiejętności osoby budującej stronę, a nie od motywu, który się wybiera.  

Czwarty aspekt to wydajność naszego rozwiązania. W tym przypadku bardzo duże znaczenie mają wymagania nasze lub naszego klienta. W inny sposób trzeba przygotować stronę, która ma być przygotowana na bardzo duży ruch niż taką, która będzie miała tylko kilkadziesiąt odsłon w ciągu doby. I tutaj ciekawostka, większość darmowych motywów na WordPress będzie szybsza niż motywy premium. Wynika to m.in. z prostej budowy strony.  

Piąty aspekt to bezpieczeństwo strony. Zwróćcie uwagę, że większość problemów WordPressa bierze się najczęściej z powodu braku aktualizacji motywu oraz wtyczek. I teraz kolejne zaskoczenie. Darmowe motywy na WordPress są bezpieczniejszym wyborem niż motywy premium. Wynika to z tego, że darmowe motywy są wykorzystywane często i wciąż żyją. Są często aktualizowane i wprowadza wiele zmian. Każdy błąd, który się pojawia, jest rozwiązywany na bieżąco. Nie dzieje się tak z motywami premium, ponieważ są znacznie mniej popularne i niestety tym samym nie wymagają częstych aktualizacji. 

Szósty aspekt to dopasowanie do potrzeb klienta. Jeśli znajdziemy motyw, który jest dopasowany do wszystkich potrzeb klienta, idealnie pasuje do rozwiązania, które budujemy i spełnia wszystkie założenia, to naprawdę nie widzę żadnego powodu, dla którego należy taki motyw odrzucić. Możesz wykorzystać ten motyw i stworzyć funkcjonalną oraz profesjonalną stronę dla swojego klienta. 

Z doświadczenia wiem, że tworzenie stron internetowych na darmowych motywach gwarantuje długie funkcjonowanie bez większych problemów. Podstawą jest dobre wdrożenie strony i zachowanie wszystkich dobrych praktyk tworzenia strony internetowej, a nie wybranie motywu Premium. W tym przypadku motywy Premium nie zawsze idą w parze z lepszą jakością. 

Pamiętajmy o tym, że motyw jest tylko narzędziem, z pomocą, którego możemy osiągnąć założony cel i efekt. Nie ma żadnego znaczenia czy motyw będzie płatny, czy darmowy. To jak go dopasujemy do potrzeb i początkowych założeń zależy tylko od naszych umiejętności. Na funkcjonalną stronę składa się wiele aspektów, a nie tylko motyw i nie należy o tym nigdy zapominać. 

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tomek
Tomek
2 lat temu

Warto zacząć na ładnym darmowym i lekkim motywie, który ma możliwość upgrade do wersji premium.

Łukasz
Łukasz
2 lat temu

Ja używam Neve, ale w zasadzie dziś każdy motyw powyżej 100000 pobrań powinien dać radę 🙂