Długość zajawki (excerpt) w WordPress

Czym jest zajawka? Zajawka (excerpt) to jest wprowadzenie do wpisu. W WordPress jest ku temu specjalne pole, które o dziwo mało kto zauważa i wykorzystuje. Fakt – nie każdy motyw je obsługuje, ale jak ktoś ma chęci to może pogrzebać w kodzie i ten fakt zmienić.

Po co komu zajawka?

Zajawkę warto wykorzystać chociażby po to, aby mieć na stronie mniej zduplikowanych fragmentów treści – to tak pod kątem SEO. No i lepiej też wygląda taka “zapowiedź” wpisu, gdy nie jest obciętym fragmentem pierwszego akapitu.

Gdzie znaleźć pole zajawki?

Daleko szukać nie trzeba – wystarczy rozejrzeć się tylko wokół edytora podczas dodawania wpisu. Jeżeli stosujemy klasyczny edytor a nie Gutenberga to może być to pole ukryte – poniżej pokazuję jak je znaleźć.

Jak sprawdzić czy motyw obsługuje zajawkę?

Uzupełnić i sprawdzić na stronie czy się wyświetla. Jeżeli się wyświetla to super, a jeżeli nie to wtedy, albo zostajemy przy wyświetlaniu fragmentów wpisów, albo wprowadzamy zmiany w kodzie, gdzie zamiast linijki wyświetlającej fragment wpisu na liście wpisów wrzucamy <?php the_excerpt(); ?>. PAMIĘTAJ! Zmiany w kodzie wykonujemy w motywie potomnym!

Jak zmienić długość zajawki w WP?

Zajawka się pokazuje, ale nie jesteście zadowoleni z jej długości? Pierwsze co to sprawdźcie czy w Waszym motywie w Wygląd – Dostosuj lub w Theme Options nie ma do ustawienia jej długości. Jeżeli nie ma to, albo tak piszecie treść w zajawce by się w danej ilości słów/znaków zmieścić, albo w pliku functions.php możecie dodać własną funkcję, która określi ilość wyświetlanych słów bądź znaków. Jeśli pokusicie się o tą drugą opcję to znów należy pamiętać o tym, aby robić to w motywie potomnym.

Przykładowe rozwiązania, które pozwolą Ci na określenie długości zajawki

Opcja z ilością słów

function custom_excerpt_length( $length ) {
        return 20;
    }
    add_filter( 'excerpt_length', 'custom_excerpt_length', 999 );

Opcja z ilością znaków

function custom_short_excerpt($excerpt){
	return substr($excerpt, 0, 120);
}
add_filter('the_excerpt', 'custom_short_excerpt');

Dajcie znać czy porada się przydała, a jeżeli macie problemy z wdrożeniem rozwiązania to zapraszam serdecznie na grupę Zostań specką – spróbujemy wspólnie coś temu zaradzić.

Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Krzysiek
Krzysiek
3 lat temu

A jak do opcji ze znakami dodać np. wielokropek na końcu?

S.Niehaczyk
S.Niehaczyk
1 rok temu

Witaj, czy wiesz może jak ustawić długość excerpt dla wtyczki AIOSP? Na WP, który właśnie modernizuję, ładuje mi strasznie długie description pobierane automatycznie z exceprt, bo ogólnie chcę korzystać z tej funkcji, ale chciałabym skrócić ilość pobieranych znaków. Czy może gdzieś to jest ustawiane poza wtyczką dla całego skryptu? W ustawieniach wtyczki nic nie widzę, a to chyba taka najbardziej rozbudowana i najpopularniejsza wtyczka.

S.Niehaczyk
S.Niehaczyk
Reply to  Sylwia
1 rok temu

Tylko, że to ręcznie każdy wpis bym musiała edytować, a chciałam żeby z automatu zaciągało i w sumie działa, bo jest też taka opcja, ale pobiera mi nie wiem czemu ponad 400 znaków.

ToTemat
ToTemat
8 miesięcy temu

Ale takie pytanie, czy jeśli fragment zajawki jest jednak odciętym 1 akapitem, to jest za to jakaś kara? Bo takie coś daje może nie zawsze najlepiej opis treści – ale jest najbardziej naturalne. Oraz jest automatyczne. Czy to może mieć zły wpływ na wyniki?