Na co zwrócić uwagę podczas wyboru hostingu

Zapis z lajw „Hostingowe Q&A” – Aneta Rutkowska

Aneta Rutkowska

Koordynator Marketingu w firmie hostingowej LH.pl. Organizator spotkań użytkowników WordPressa – WordUP Poznań. Administrator Facebookowej grupy “WordPress dla początkujących”, szkoleniowiec, prelegent oraz redaktor bloga blog.lh.pl.

Podcast w zapisie

Witajcie w drugim odcinku podcastu Zostań specką. Ten odcinek poświęcony będzie hostingowi, czyli drugiej z kolei rzeczy, którą trzeba posiadać budując własne miejsce w sieci. Powiem Wam na co zwrócić szczególną uwagę podczas wybierania hostingu oraz zdradzę z czego ja osobiście korzystam i polecam. Lecimy?

Zacznijmy sobie w ogóle od wytłumaczenia czym jest hosting. W przypadku domeny mówiliśmy, że jest to Twój adres w Internecie coś na wzór adresu zamieszkania w świecie rzeczywistym. W przypadku definicji hostingu znów odniesiemy się do realnego świata, żeby nie cytować sztywnej regułki.

Powiedzmy, że chcesz wybudować dom. No i jasne jest, że nie wybudujesz go w powietrzu prawda? Potrzebujesz jakiegoś miejsca, w którym go postawisz, czyli potrzebujesz działki. Analogicznie jest ze stroną www – musisz mieć miejsce, w którym zamieścisz swoją stronę www, bloga czy sklep, miejsce do którego to podepniesz swoją domenę. Tym miejscem jest właśnie hosting. Krótko, więc mówiąc – hosting to przestrzeń, na której budujesz swoją witryny internetową. Ktoś powie, że przecież można zbudować stronę lokalnie na swoim komputerze, ano można, ale by zaistniała w sieci to trzeba ją i tak potem przenieść na hosting.

Dobra to wiesz już czym jest hosting, wiesz, że jest to must have, bo inaczej Twoja strona nie będzie istnieć w sieci i nie będzie można na nią trafić wpisując w pasek adresu przeglądarki nazwę domeny. To czas się dowiedzieć na co zwrócić uwagę podczas wybierania hostingu.

Pierwsza rzecz – NIE ZWRACAMY UWAGI NA CENĘ. Przynajmniej nie w pierwszej kolejności. Cena powinna być kwestią drugorzędną. Oczywiście nie warto przepłacać, ale też nie warto brać czego popadnie, tylko z tego względu, że cena jest kusząca. Są ważniejsze aspekty od samej ceny i o tym za chwilkę. W kontekście ceny wspomnę jeszcze tylko o tym, co było przy domenach – patrz koniecznie na koszt przedłużenia po roku czasu. Na pierwszy rok ceny często są bardziej atrakcyjne niż ceny przedłużenia i można się bardzo łatwo dać naciągnąć na naprawdę wysokie koszta w kolejnym roku.

Co jest ważniejsze od ceny? Parametry.

Nie będę przynudzać wymianą wszystkich parametrów i ich analizą, bo i tak większość nie będzie wiedzieć o czym mówię. Wspomnę jednak o kilku takich najistotniejszych rzeczach.

Pierwszą z nich jest pojemność konta, czyli ile masz miejsca na przechowywanie plików. Jaka pojemność jest odpowiednia? Nie da się tego jednoznacznie określić – kwestia tego, co będziesz zamieszczać na swojej stronie. Jeśli to tylko landing page wystarczy Ci niewielka ilość miejsca, jeżeli planujesz bloga podróżniczego, gdzie w każdym wpisie będzie kilkadziesiąt zdjęć to zdecydowanie będziesz potrzebować większą pojemność konta.

Przy pojemności konta warto sprawdzić czy nie ma dodatkowych ograniczeń np. co do ilości plików, która może być przechowywana na serwerze. Już kilkakrotnie spotkałam się z hostingami, które oferowały naprawdę dużą przestrzeń, ale był za to limit na ilość plików, którego ubywało w zatrważającym tempie.

Kolejna ważna rzecz to limit transferu. Czym jest transfer? Wyobraź sobie, że masz bloga podróżniczego, właśnie wróciłaś z podróży i piszesz relację.. Masz do wgrania kilkadziesiąt zdjęć. Nie pamiętasz o optymalizacji zdjęć , więc wgrywasz zdjęcia, które mają po 10MB i więcej. I nagle bach – nie można wgrać zdjęć. Co się okazuje? Przez to, że przesyłałaś wielkie pliki wyczerpałaś limit transferu, czyli określoną ilość mega czy giga, którą możesz wgrać w ciągu miesiąca, bo najczęściej hostingi przyjmują takie miesięczne ograniczenie. Widzisz już czemu nie warto wybierać ofert z ograniczeniem transferu? Jak się nie chcesz wkurzać, płacić za dodatkowy transfer czy czekać do kolejnego miesiąca z następnym wpisem czy produktem na sklep to odpuść sobie oferty, które mają tego typu limity.

Idąc tropem limitów sprawdź również czy można podpiąć pod hosting dowolną ilość domen, subdomen, baz danych, kont email – szczególnie jeśli planujesz mieć więcej niż jedną stronę, czy np. tworzyć landing page ze swoimi ofertami na subdomenach. Są hostingi jak ovh, gdzie w najtańszym pakiecie jest tylko jedna baza danych, czy jak w jdm – można mieć tylko jedną stronę – także mówię tutaj o najtańszym pakiecie.

Mówiąc o parametrach warto sprawdzić również jakie wersje PHP są dostępne na serwerze. Na dzień nagrywania tego odcinka najświeższa jest wersja PHP 7.4 i dobrze jak taka będzie dostępna na hostingu, który rozważasz. Na pewno należy pominąć oferty, w których najnowszą wersją jest PHP 7.0, a domyślną, którą aktywują jest 5.6.

Następna istotna kwestia – certyfikat SSL. Szukaj takich hostingów, które mają w ofercie darmowy certyfikat SSL Let’s Encrypt. Jeżeli nie planujecie jakiegoś mega przedsięwzięcia, gdzie wymogiem jest płatny certyfikat SSL (np. wymaga tego przetarg) to spokojnie Let’s Encrypt Ci wystarczy – czy prowadzisz bloga, firmową stronę www czy nawet sklep internetowy to on naprawdę jest wystarczający.

Wychodząc już poza parametry hostingów zwróć koniecznie uwagę na support – czy jest z nim kontakt różnymi drogami, a nie tylko przez formularz kontaktowy na stronie. Fajnie jak jest chat, bo można się szybko skontaktować i uzyskać odpowiedź na pytanie oraz infolinia, która działa i nie trzeba na niej czekać kilka godzin. Już mega rzeczą jest dostępność 24/7 w razie awarii. Dobrze jest też jak oferują darmowe przeniesienie strony i poczty z innego serwera, jeśli masz akurat stronę już gdzieś postawioną i chcesz się przenieść.

Warto również poszperać w Internecie i dowiedzieć się na temat awaryjność obranego hostingu – jak, któryś jest felerny to na pewno trafić na takiego opinie w Internecie, bo ludzie chwalą rzadko, ale jak coś nie działa to pierwsi piszą negatywne komentarze.

I ostatnia rzecz – sprawdź sobie panelu zarządzania hostingiem – czy Ci pasuje, czy jest dla Ciebie wystarczającą intuicyjny, czy masz tam dostęp do wszystkiego, co jest Ci potrzebne – możesz samodzielnie tworzyć subdomeny, bazy danych, etc. Wiele hostingodawców oferuje okres testowy, więc warto sobie z takowego skorzystać i zobaczyć na własnej skórze jak wygląda ich panel i samo działanie.

Poprzednia kwestia miała być ostatnią, ale nasunęła mi się jeszcze jedna istotna sprawa – umowa z hostingiem oraz umowa powierzenia danych osobowych, która jest niezbędna w kontekście RODO. Koniecznie zorientuj się czy możesz taką umowę powierzenia danych osobowych z hostingiem podpisać i czy jest to darmowe. Sprawdź sobie również dokładnie warunki standardowej umowy z hostingiem – czy nie ma tam jakiś kar w przypadku chęci rezygnacji z ich usług, jakie trzeba spełnić warunki, by np. zrezygnować po roku czasu, czy są jakieś zapisy dotyczące tego, że np. nie można na hostingu przechowywać plików audio, wideo, etc.

Uff dobrnęliśmy do końca takich – moim zdaniem – najistotniejszych punktów, na które warto zwrócić uwagę podczas wybierania hostingu. Mam nadzieję, że coś z tego wyniesiesz i uda Ci się znaleźć idealny hosting dla swojego miejsca w sieci. A co ja polecam?

Większość swoich stron trzymam na VPS w dhosting. Korzystam również z LH.pl oraz atthost.pl i kilku innych, które traktują jako pola testowe. VPS to trochę inna bajka, więc nie będę się na jego temat wypowiadać w tym odcinku, bo generalnie większość osób, która zaczyna przygodę z budowaniem własnej strony www, zaczyna ją od standardowego hostingu współdzielone i tutaj moim zdaniej LH i atthost wypadają świetnie. W obu jest bardzo dobry support, w przypadku LH dodatkowo na grupie Zostań Specką dziewczyny wspiera również Aneta, którą serdecznie pozdrawiam i w notce do tego odcinka zamieszczam jej lajwa dotyczącego hostingów. Oba te hostingi mają też przyjazną ofertę cenową i nie mają ukrytych kosztów, czy limitów.

Znasz już moje typy, wiesz na co zwrócić uwagę, czas więc działać. To tyle z mojej strony w kontekście hostingu. Dziękuję za uwagę i zapraszam do kolejnego odcinka. Cześć.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Michał
Michał
1 rok temu

Fajnie, że coraz więcej hostingów nie-vps ma obsługę nodejs czy Pythona.