Podcast w zapisie
Witaj w kolejnym odcinku podcastu Zostań specką. Dzisiaj porozmawiamy sobie o mitach dotyczących WordPressa, których swoją drogą jest naprawdę sporo. Ja wybrałam dla Ciebie takie najczęściej powielane. Mam nadzieję, że uda mi się je obalić, a Ty słysząc tego typu mity zechcesz podzielić się wtedy tym podcastem. Lecimy?
Mit #1 – WordPress jest niebezpieczny
Mój ulubiony mit. Po prostu hit nad hitami. Oceniam go na zdecydowanie najpopularniejszy ze wszystkich mitów dotyczących WP więc zaczniemy sobie właśnie od niego.
Przynajmniej raz dziennie trafiam na wpis, w którym WordPress przedstawiany jest jako CMS dziurawy niczym sitko. Czytając niektóre komentarze to normalnie aż strach go zainstalować, bo nie wiadomo czy nam wirusy nie zeżrą wszystkiego co mamy na serwerze. Czasem nie wiem czy mam się śmiać czy płakać. Nie będę zaprzeczać – dziury się pojawiają, ale w każdym innym CMS, również można je znaleźć. Różnica jest jednak taka, że w WordPress one są bardzo szybko łatane, bo za WP stoi silna społeczność, która na bieżąco go rozwija. No i najczęściej luki pojawiają się we wtyczkach i motywach, a że niektórzy nie wykonują aktualizacji na bieżąco to niestety może ich wtedy spotkać niemiła niespodzianka.
#Mit 2 – nie trzeba wykonywać aktualizacji
To mit, który potrafi wyrządzić naprawdę sporo szkód. Są “eksperci” (wiecie, tacy w cudzysłowie) od WP, którzy głoszą, że po zrobieniu strony nic nie powinno się aktualizować, bo – UWAGA – aktualizacje mogą wysypać stronę. Jeśli osoba, której chcesz zlecić stronę tak mówi to uciekaj czym prędzej, a jeśli mówi Ci tak już po tym, jak zrealizowała dla Ciebie stronę to jej nie słuchaj i nie ignoruj komunikatów w WP dotyczących aktualizacji. I koniecznie sprawdź czy przypadkiem ta osoba nie wpadła na pomysł by te komunikaty przed Tobą ukryć, bo tacy specjaliści również się zdarzają.
Aktualizacje należy wykonywać na bieżąco – nawet aktualizacje tych motywów i wtyczek, które macie zainstalowane, ale nie włączone, chociażby ze względu na bezpieczeństwo. Owszem – może być tak, że po aktualizacji coś się zepsuje, szczególnie wtedy, jak było robione na sztukę, wtedy trzeba szukać sposobu na rozwiązanie problemu i rozwiązaniem tym wcale nie jest zaprzestanie robienia aktualizacji. Warto zacząć od kontaktu z supportem motywu czy wtyczki – może być tak, że ktoś już zgłaszał im podobny problem i mają gotowe rozwiązanie, którym się z Tobą podzielą.
#Mit 3 – WordPress nadaje się tylko dla blogerów
Mit też wziął się z tego, że faktycznie WP powstało jako platforma pod blogi, ale to było wieki temu! Mit ten najczęściej powielają osoby, które właśnie od X lat nie miały styczności z WP. Dzisiaj na WordPress można spokojnie stworzyć firmową stronę www, sklep internetowy, platformę kursową i szereg innych rzeczy. Czy na WP można stworzyć wszystko? Na upartego tak, ale też nie można przesadzać właśnie w tą drugą stronę i starać się na WP stworzyć drugiego Allegro, bo pewne rzeczy lepiej i skuteczniej można zrealizować za pomocą innych rozwiązań.
#Mit 4 – WordPress nie nadaje się dla dużych stron i sklepów
Jaka to jest duża strona / duży sklep? “Duży” to pojęcie bardzo subiektywne. Dla jednej osoby duża strona to taka z setką treści, dla innych taka, która ma kilka tysięcy wejść dziennie. Podobnie ze sklepem – jedni powiedzą, że mają 100 produktów i to już dla nich duży sklep, a inni zaś, że 1000 produktów to mało. Na WP można mieć naprawdę bardzo rozbudowaną stronę czy sklep – grunt to dobrze je zoptymalizować i dobrać odpowiedni hosting.
#Mit 5 – WordPress jest wolny
Jak na start wrzucisz kilku gigowe wideo, albo slider 20 zdjęć, gdzie każde ma po 20 kilka MB to faktycznie, wtedy strona będzie wolna. Ale to nie wina WP tylko Twoja! Podobnie jest z wtyczkami – jeśli Twoja strona będzie zlepkiem niezliczonej ilości wtyczek to także będzie to powodować wolniejsze działanie. Nieodpowiednio dobrany hosting, za duże zdjęcia i ogólny brak optymalizacji strony to najczęstsze powody wolnego ładowania się strony na WP.
#Mit 6 – Stronę na WP można stworzyć w kilka minut
Jeśli instalacja WordPress i domyślnego motywu to dla Ciebie gotowa strona to tak – masz rację! Właśnie stworzyłaś/eś stronę w kilka minut! Niestety jeśli chcesz nieco bardziej ją spersonalizować – choćby zmienić kolory w domyślnym motywie, na te, które reprezentują Twoją markę, przygotować strukturę zakładek, dodać treści to zajmie Ci to przynajmniej kilka godzin. Dodatkowo jeśli chcesz to wszystko zrobić zgodnie ze sztuką, by przy okazji było przyjazne dla wyszukiwarek to naprawdę – kilka minut to za mało.
#Mit 7 – By obsługiwać WordPress trzeba znać HTML, CSS, PHP
Nieprawda. Do samej obsługi WordPressa znajomość powyższych nie jest koniecznością. WP jest naprawdę intuicyjne i jeśli chcesz tylko zarządzać swoją stroną, dodawać treści, zdjęcia, edytować to co już jest na www to naprawdę nie zaprzątaj sobie głowy HTML, CSS czy PHP, co innego jeśli chcesz tworzyć strony na WP dla innych.
#Mit 8 – Czy każdy jest w stanie zrobić stronę na WP?
Każdy może się nauczyć obsługiwać WordPress – w to nie wątpię. Każdy może sobie “wyklikiwać” stroną na gotowym motywie. Jednak nie każdy jest w stanie stworzyć własną stronę od A do Z w poprawny sposób, tak by ładnie wyglądała, poprawnie działała, była przyjazna dla użytkownika i dla wyszukiwarek. Nie mówię tego złośliwie, ale naprawdę spotkałam na swojej drodze osoby, które uczą innych jak robić strony na WP, same nie potrafiąc nawet poprawnie stworzyć strony na gotowym motywie.
#Mit 9 – Strony na WordPress są niskiej jakości
To nie wina WordPress, że strona na nim stworzona wygląda lub działa do dupy. To ewidentnie wina autora danej strony lub zleceniodawcy, bo czasem jest tak, że twórca mimo szczerych chęci, nie jest w stanie przemówić do rozsądku osobie, która zleca realizację strony.
#Mit 10 – Wszystkie strony na WP wyglądają jednakowo
Oj zdecydowanie nie. Jest taki wybór darmowych i płatnych motywów, że naprawdę jest w czym wybierać. Dodatkowo jak ktoś się zdecyduje na motyw z Page Builderem to w zasadzie można w bardzo prosty sposób przestawiać, ustawić, zmieniać sobie poszczególne elementy i tak spersonalizować sobie gotowca pod siebie.
#Mit 11 – WordPress jest drogi i ograniczony
No nieprawda. WordPress jako sam w sobie jest darmowy. Płatne mogą być wtyczki lub motywy, no i wiadomo domena i hosting, ale za samo WP nic się nie płaci. Ograniczonym raczej też nikt się nie powinien czuć, bo zasób dodatków do WP jest ogromny – można znaleźć fantastyczne darmowe wtyczki, a jak naprawdę brakuje już jakiegoś darmowego rozwiązania to można szukać wśród płatnych dodatków, których ceny też nie są wcale takiego wysokie.
Skąd więc ten mit?
Często osoby chcące rozpocząć swoją przygodę z WordPress trafiają na wordpress.com i potem mówią, że WP takie ograniczone, nic tam zrobić nie można, a za ciekawsze funkcjonalności trzeba słono zapłacić. No i faktycznie jak ktoś zdecyduje się na na wordpress.com to musi liczyć się z tym, że jak chce coś więcej niż tylko pisać bloga na mało atrakcyjnie wyglądającym adresie to niestety, ale tam cudów nie osiągnie. Dlatego jak poważnie się myśli o swoim miejscu w sieci warto od razu zacząć swoją przygodę od WP instalowanego na własnym hostingu.
#Mit 12 – Google nie lubi WordPressa
Wiele stron postawionych na WP osiąga wysokie lokaty w wynikach wyszukiwania Google, więc chyba jednak Google nie ma aż takiego wstrętu do tego CMSa. Problem z brakiem wysokich pozycji w Google nie leży znowu po stronie samego WP, ale po stronie osoby, do której ta strona należy. Pozycje nie osiągną się same w magiczny sposób, trzeba na nie zapracować odpowiednią optymalizacją strony, jak również działaniami offsite, czyli realizowanymi już na zewnątrz strony, jak np. pozyskiwanie linków przychodzących.
#Mit13 – WordPress jest trudny w obsłudze
Ten kto tak mówi chyba nigdy WordPressa nie używał : ) WordPress jest naprawdę intuicyjny, wszystko w nim jest logicznie nazwane i rozłożone w panelu, do tego można znaleźć mnóstwo materiałów dotyczących jego obsługi – również darmowych materiałów, no i w razie problemów zawsze się znajdzie ktoś kto pomoże.
No i tak dobrnęliśmy do ostatniego mitu. Znacie jeszcze jakieś inne? Macie swoje ulubione mity? Jeśli tak to chętnie posłucham – możecie się nimi podzielić na grupie FB Zostań Specką. Jeżeli lubisz ten podcast – podziel się nim z innymi. Z mojej strony na dzisiaj to tyle. Dziękuję za uwagę i zapraszam serdecznie do kolejnego odcinka.
WordPress to koszerny CMS.
Swoją drogą dziś ręczne klepanie strony to samobójstwo czasowe.