Jak szybko dodać podcast w WP

W ostatnim czasie można zauważyć nie tylko wzmożone zainteresowanie kursami online, ale również i podcastami, czyli ogólnie rzecz ujmując dawką wiedzy i inspiracji w formie audio. Ludzie chętnie słuchają podcastów, gdyż mogą być tłem dla innych czynności – można ich słuchać podczas biegania, jazdy samochodem, czy sprzątania. Tylko audio daje taką możliwość.

Jak stworzyć podcast?

Nie będę Wam mówić jak nagrywać podcast, bo to nie moja działka – Marek Jankowski z Mała Wielka Firma prowadzi w tym kierunku kursy, więc do niego mogę odesłać : ) Ja sama dopiero w temacie nagrywania podcastu raczkuję – z moim podcastem zapoznać się można o tutaj. Wiem na pewno, że potrzebujesz chęci, tematu, nieco czasu, mikrofonu i komputera. Jak chcesz nieco dopracować to co nagrałaś/eś to jeszcze program do obróbki dźwięku np. Audacity oraz program do grafiki by zrobić “okładkę” dla swojego albumu z podcastami – proponuję w formie kwadratu – zaraz się dowiecie dlaczego.

Jak wypuścić podcast do Internetu?

Jak już nagramy jakiś odcinek podcastu to trzeba go gdzieś opublikować. Wiadomo – na własnej stronie można go dodać – o tym za moment, ale nie każdy lubi latać od strony do strony by posłuchać ulubionych podcastów. Przeważnie ludzie korzystają z aplikacji do słuchania podcastów w swoich telefonach takich jak Spotify oraz iTunes, więc warto by właśnie tam się pojawić. Dobrze jest też być ze swoim podcastem w Google Podcasts. Jak sprawnie znaleźć się w tych miejscach?

Możesz skorzystać przykładowo z Spreaker, albo z Anchor.fm. Ja osobiście wybrałam Anchor i o nim będzie w dalszej części artykułu. Dzięki niemu automatycznie opublikujesz swój podcast w następujących platformach:

  • Apple Podcasts
  • Breaker
  • Castbox
  • Google Podcasts
  • Overcast
  • Pocket Casts
  • RadioPublic
  • Spotify
  • Stitcher

Jak to dokładnie wygląda można poczytać na stronie anchor.fm. W każdym razie nie ma (na dzień publikacji tego wpisu) w nim ograniczeń co do ilości czy długości odcinków, ani żadnych opłat – jest w 100% darmowy. Ja lubię darmowe rozwiązania i właśnie nimi chętnie się z Wami dzielę.

Jak założyć konto w Anchor.fm

Założenie konta w Anchor.fm jest banalnie proste – wystarczy podążać za kreatorem i w kilka minut można mieć swoje konto, z dodanym pierwszym odcinkiem. Zanim jednak przystąpisz do tworzenia konta, przygotuj sobie nazwę podcastu, jego krótki opis, linki do swoich miejsc w sieci oraz grafikę, która będzie “promować” Twój podcast. Żeby nic jej nie przycięło powinna być kwadratowa. Taka moja rada – nie zamieszczaj na niej za dużo informacji, bo nie będzie wtedy czytelna. I jeszcze jedna rzeczy – zapisz sobie swój główny kolor marki lub inny, który chcesz by był kolorem przewodnim na Twoim koncie w anchor.fm, żeby zobrazować o co chodzi z kolorem można zerknąć jak to wygląda u mnie https://anchor.fm/sylwiastein.

Co jeszcze potrzeba? Plik mp3 z odcinkiem podcastu oraz grafikę dla danego odcinka – również kwadratowa. Może być to ta sama grafika co dla całego podcastu, albo indywidualnie możecie tworzyć osobne grafiki dla każdego odcinka.

Jak macie komplet materiałów zakładacie konto, podążacie za kreatorem i po kilku minutach macie profil na Anchor i jesteście też już na Spotify. W przypadku pierwszego odcinka na pozostałych serwisach musicie zostać zaakceptowani, więc może to troszkę potrwać, ale nie przeszkadza to w tym, by przejść do kolejnego kroku, czyli publikacji podcastu na swojej stronie na WP.

Jak szybko dodać podcast w WordPress?

Powiecie – no jak to jak – WTYCZKĄ!

Oczywiście są wtyczki w WP dedykowane pod podcasty, ale jest też metoda bezwtyczkowa, która polega na osadzeniu podcastu / pojedynczego odcinka na swojej stronie za pomocą iframe, które można skopiować z serwisu anchor. Dzięki wklejeniu iframe, na Twojej stronie pokaże się całkiem zgrabny odtwarzacz audio. Nie trzeba bawić się w instalację i konfigurację wtyczek – kopiujesz kod i jak masz Gutenberga lub dowolny page builder to wklejasz go w bloczek html. Jak używasz klasycznego edytora to wtedy zrobić to możesz w widoku tekstowym edytora. Zobacz jak to wygląda w praktyce na wideo.

Podzielcie się Waszymi podcastami w komentarzach, a jeśli macie jakieś problemy to zapraszam na grupę Zostań Specką – spróbujemy je wspólnie rozwiązać.

8 komentarzy

  1. Fajnie opisane :)) nie wiedziałem ze tak łatwo można to wykonać. W ostatnim czasie podcasty troszkę zaistniały. Sam chciałbym też trochę pogadać ale na razie chaos o czym mówić… 🙂

    • Dziękuję 🙂 Też się zastanawiałam czy o stronach www da się tylko mówić bez pokazywania, bo dotychczas podchodziłam do wszystkiego bardziej warsztatowo, ale okazuje się, że da się 🙂 Jestem więc pewna, że i Twój chaos da się ogarnąć i wyjść z tego może fajny podcast 🙂 Jak już zaczniesz nagrywać podcast, pochwal się efektami 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *