CSS – co to jest?

Kto mnie śledzi na Facebooku ten pewnie zauważył, że CSS to taki mój konik i bardzo często za jego pomocą rozwiązuję trapiące Was problemy ze stronami www na WordPress. Często słyszę, że CSS to czarna magia – magia może i owszem, ale naprawdę nie taka czarna! CSS’a można się nauczyć. Jest prosty jak budowa cepa. Serio serio – jeśli macie już stronę, chcecie dopieścić gotowy motyw to wystarczy zapamiętać (wiedzieć gdzie się zapisało) kilka reguł oraz “naumieć się” szukać elementów, którym chce się dopisać coś od siebie. I tyle : )

CSS – co to jest?

Wypadałoby przedstawić definicję CSS’a, ale wiecie co? Nie zrobię tego ; ) Definicję znajdziecie na Wikipedii, jako, że nie jestem teoretykiem, tylko praktykiem to postaram się Wam nieco bardziej zobrazować CSS i podać konkretne przykłady i rozwiązania, które będzie mogli przenieść na Wasze podwórko. Tak, więc szykujcie się na cały cykl wpisów o CSS, a jak wolicie wideo to zapraszam na grupę “Zostań specką” tam w zakładce filmy można znaleźć zapisane lajwy z CSS.

CSS – do czego służy?

Ale wracając do tego czym jest CSS. Wyobraźcie sobie, że kupujecie mieszkanie i to mieszkanie jest w takim stanie deweloperskim – białe, bez duszy i stylu. A teraz wyobraźcie sobie stronę www – białą, tylko treść i ewentualnie zdjęcie we wpisie, bez otoczki graficznej – prawda, że też jest bez duszy i stylu? Tak, więc Wasza strona to Wasze mieszkanie, a Wy macie za zadanie dodać stylu temu mieszkaniu. Za pomocą czego to zrobicie? Oczywiście za pomocą odpowiednich narzędzi, a ich w przypadku www dostarczy Wam CSS. Czujecie metaforę?

Po co CSS?

Dla pytających o to po co komu CSS odpowiadam – po to by opracować lub dopracować wizualną otoczkę strony www. Zwykle tworząc samodzielnie swoje strony na WP korzystacie z gotowych darmowych motywów, a one często gęsto mają dosyć ograniczone możliwości co do dopicowania szczegółów typu kolor napisów czy przycisków no i właśnie tutaj do gry wkracza CSS – to właśnie za jego pomocą możecie zmienić m.in. takie drobiazgi jak kolory.

Dla kogo CSS?

CSS jest dla każdego! Jak się z nim zaprzyjaźnicie to do woli będziecie mogli dopieszczać swoje strony www : ) Fajna perspektywa co nie?

Okej to tak tytułem wstępu : ) Mam jeszcze dla Was odpowiedzi na kilka najczęściej zadawanych pytań w związku z tym, czym jest CSS, a w kolejnych wpisach cyklu CSS zajmiemy się jego budową oraz konkretnymi rozwiązaniami.

CSS’owe Q&A

Czy CSS to język programowania?

Nie. HTML to też nie język programowania : ) Tak, więc bez obaw – nie będę z Was robić programistów! Będzie lekko, miło i przyjemnie!

Czy CSS jest trudny?

Nie, naprawdę jest prosty jak drut. Jak już wspominałam – wystarczy “wykuć” kilka kwestii i CSS nie będzie miał przed Wami tajemnic.

Najpierw CSS czy HTML?

Dla mnie to takie stare dobre małżeństwo – widuje się ich razem, więc dobrze jest ich poznać bliżej oboje. Oczywiście można wykorzystywać tylko CSS – jeśli pracujecie na gotowych motywach, nie chcecie / nie zamierzacie grzebać w kodzie, to i znajomość samego CSSa wystarczy.

CSS jak zacząć?

Od chęci do działania. Jak będą chęci to szukajcie materiałów z CSS, testujcie rozwiązania na swoich www, pytajcie. Na grupę Zostań specką już zapraszałam – tam znajdziecie już materiały z CSS, możecie też zajrzeć na materialy.zostanspecka.pl – tam jest m.in. ściągawka z CSS do pobrania – z niej dowiecie się co tam za co w CSS odpowiada.

CSS w WordPress – czy da się?

Jasne, że się da! W kokpicie jak klikniecie Wygląd – Dostosuj to tam znajdziecie miejsce na własny CSS (przynajmniej w 99% przypadków, zdarzają się motywy, gdzie się jakiemuś ktosiowi to ukryło). A jak nie ma tam to można w child theme (motywie potomnym) w pliku ze stylami css dodawać własne “regułki”.

Dlaczego CSS nie działa?

Nie wiem kto zadaje wujkowi Google takie pytania : D CSS działa – jak nie działa to znaczy, że się coś skopało i trzeba zapisać swoje wizje w inny sposób.

Na tym kończę przydługawy wstęp do tematu CSS. Wyczekujcie kolejnych wpisów z cyklu i przestańcie się bać CSS!

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Daria
Daria
4 lat temu

CSS przeraża, ale Twój wpis napawa optymizmem! 😀